Mor Dayanışma forum düzenledi

Post date:

Author:

Category:

Mor Dayanışma, Şişli’de bulunan Teşvikiye Mahallesi’nde “Hayatımız, haklarımız, özgürlüğümüz saldırı altında. Güvende değiliz, birbirimizden güç alıyor kadın dayanışma ağlarını kuruyoruz” başlıklı forum düzenledi

Mor Dayanışma, Şişli’de bulunan Teşvikiye Mahallesi’nde “Hayatımız, haklarımız, özgürlüğümüz saldırı altında. Güvende değiliz, birbirimizden güç alıyor kadın dayanışma ağlarını kuruyoruz” başlıklı forum düzenledi. Forumun yapıldığı alana, “Güvende değiliz birbirimizden güç alıyor kadın dayanışma ağını kuruyoruz “ pankartı asılırken kadınlar yoğun katılım gerçekleştirdi.

Krizi konuşarak başladılar

İlk olarak sözü alan Mor Dayanışma Sözcüsü Cemile Baklacı, Türkiye’de gün geçtikçe baskı aygıtlarının çoğaldığı ve bunun kadınlar üzerinde ciddi kadın kıyımlarına ulaştığına dikkat çekti. Baklacı, “Sadece söylemsel kadın cinayetlerinden bahsetmiyoruz, bunun çok somut olarak örnekleri var. Politik hamleler sonucunda, kadın cinayetlerinin, şiddetin, çocuk istismarının, hayvan tecavüzlerinin, LGBT’ye karşı düşmanlığın inanılmaz arttığını biliyoruz. Bütün bunların sonuçlarını da hep beraber yaşıyoruz. Bunlara karşı bir araya geleceğiz” dedi.

İktidar ve kadın politikası ele alındı

Ardından söz alan Avukat Şükran Eroğlu, kadın hareketinin Türkiye’ye katkı sağlayacağı çok şey olduğunu belirterek, uluslararası anlaşmalara imza atıldığını fakat ülkenin bir kadın politikasına ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Eroğlu konuşmasının devamında İstanbul Sözleşmesi’ne de değinerek, “Kadının şiddetten korunması ve şiddetsiz bir toplumun oluşması için yapılmış sözleşme var ortada. Fakat bu sözleşmeyi kabul etmemek için ‘aile düşmanı söylemler var ortada’ diyerek sözleşmeye karşı bir cephe oluşturdular. Biz de o cepheye karşı kadın kimliğimiz ile ve örgütlülüğümüz ile bugün buradayız” diye belirtti.

Forum, söz alan kadınların konuşmalarının ardından zılgıt ve sloganlarla sona erdi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR