Mor Dayanışma, kadın isyanını mayalıyor

Kadınların isyanının mayalandığı başka bir toplum hayaliyle yolculuğa çıktıklarını belirten Mor Dayanışma aktivistleri, “Biz bir arada kız kardeşlik bağı ile güçlüyüz” diyor.

Gezi direnişinden sonra Antakyalı kadınların forumlarla kurduğu ‘Mor Dayanışma’ deneyiminden ilham alan kadınlar, bu güçle tüm Türkiye’ye yayıldıklarını kaydediyor. Bağımsız bir kadın örgütlenmesi olan Mor Dayanışma’nın etkinlik takviminde, “Paylaş gülümset, takas et, yaratıcı drama ve öz savunma atölyeleri, bilinç yükseltme çalışmaları, kadın koroları” bulunuyor. Aynı zamanda, “Kız kardeşin için bir şey söyle” kampanyası, şiddet broşürleri ve şu an için 6 ille sınırlı bir ihbar irtibat hattı var.

‘İsyan çığlığı’

Mor Dayanışma’dan Perihan Koca, AKP’nin kadın politikaları ve artan kadın cinayetlerine dikkat çekerek, “Tam da böylesi bir dönemde, OHAL’de 23-24-25 Eylül’de Mersin’de bir kadın kampıyla Mor Dayanışma’nın kuruluşunu ilan ettik” diyor. Arzu Küçük ise, Mor Dayanışma’yı şu sözlerle anlatıyor: “Kaderimiz, erkek egemen zihniyet tarafından çizildi şimdiye kadar. Buna ‘dur’ demek istiyoruz.” Mor Dayanışma üyesi Dürdane Adıgüzel Kılınç da Mor Dayanışma’nın, kendiliğinden ortaya çıkan kadınların öz gücüyle kurulan bir dayanışma ağı olduğunu ifade ediyor. Kadınların bir arada güçlü olabilecğini vurguluyor.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER