Moskova’da Kürt Kadın Konferansı

Post date:

Author:

Category:

Kürt kadınları, Moskova’da önemli bir buluşma gerçekleştirdi. 2. Kürt Kadın Konferansı’na dört parça Kürdistan, Ortadoğu ve Avrupa’dan kadınlar katıldı. Konferansın ana gündemi Kürt kadın hareketinin direnişi ve DAİŞ’e karşı verilen mücadelede üstlenilen rol oldu

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da, 2. Kürt Kadın Konferansı gerçekleşti. Konferansa Kuzey Kürdistan, Rojava ve Güney Kürdistan’ın yanı sıra Rusya’dan da çok sayıda kişi katıldı. Konferansın açılış konuşmasını, Rusya Kürt Kadın Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi Kürdistan Lezgiyeva yaptı. Lezgiyeva, Ortadoğu’daki gelişmelerin yanı sıra Kürt Kadının Mücadelesi’ne değinerek şöyle konuştu: “Bugün Rusya Federasyonu Başkenti Moskova’da Rusya Kürt Kadın Hareketi ve Moskova Kürt Kadın Organizasyonu’nun ortak düzenlediği 2. Ulusal Kürt Kadın Konferansı’nı gerçekleştiriyoruz. ‘Radikal İslam’a karşı kadın mücadelesinin rolü’ şiarıyla yapılan konferansımıza, Kürdistan’ın dört parçasından siyasi parti temsilcileri ve Rusya’nın farklı kentlerinden siyasetçiler, aydınlar, tanınmış kişiler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katılıyor.”

DAİŞ’e karşı mücadele ana gündem

Konferansın ana gündem maddesinin radikal İslam’a karşı kadınların üstlendiği rol olduğunu belirten Lezgiyeva, “Özellikle DAİŞ’in ortaya çıkmasıyla uluslararası alanda bu konunun daha da tartışıldığı ve çözümü için her ne kadar farklı görüşler ortaya çıksa da şu an Ortadoğu’da radikal İslam’a karşı en aktif mücadeleyi veren Kürtlerdir. Dolayısıyla bu konuyu değerlendirdiğimizde Kürtlerin rolüne de değinmek gerek” dedi.

Ortadoğu’daki rollerini tartışacaklar

Kürt kadın hareketinin mücadelesine ve kazanımlarına değinen Lezgiyeva, “Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın büyük bir emekle ortaya çıkardığı kadın mücadelesi ve ordulaşması, Ortadoğu kaosunda kilit rol niteliğindedir. Kürt Kadın Hareketi bölgede üstlendiği misyon ile uluslararası bir çok kadın hareketi tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Özellikle son yıllarda ortaya koyduğu direniş ve başarılarla adından sıkça bahsettirmeyi başarmıştır. Bölgede radikal İslam’a bugün en çok yardım ve yataklık eden AKP iktidarıdır. Türk devletinin DAİŞ arasına mesafe koymayarak onun ben büyük destekleyicisi olmuştur” diye konuştu.

Çınar: Öcalan yolumuzu açtı

“Radikal İslam’a karşı kadın mücadelesinin rolü’’ başlığıyla yapılan konferansın birinci bölümü, Rusya Kürt Kadın Hareketi Yönetim Üyesi Çınar Tolhildan’ın konuşmasıyla devam etti. “3. Dünya Savaşı’nı yaşıyoruz. 1. ve 2. dünya savaşlarının insanlık tarihindeki trajik yeri ve yol açtığı travmalar bugün bile hâlâ atlatılabilmiş değil” diyen Tolhildan, şunları kaydetti: “Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın geliştirdiği demokratik-ekolojik ve cinsiyet özgürlükçü paradigma, kapitalist moderniteye alternatif olarak büyük bir çözüm gücü sunarken, pratikte uygulanabilir olan bir mücadele gerçeğini de açığa çıkardı. Önder Abdullah Öcalan, 3. Dünya savaşı ile kendisine yönelik düzenlenen komplo arasındaki bağlantıyı, ‘Birinci Dünya Savaşı nasıl Avusturya Veliahtı’nın bir Sırp milliyetçisi tarafından vurulmasıyla başlatıldıysa, bir nevi ‘Üçüncü Dünya Savaşı’ da bana yönelik operasyonla başlatılmıştı’ sözleriyle tanımlamaktadır.” Tolhildan, Öcalan’ın ‘3. Dünya Savaşı’ tabirini bundan 17 yıl önce yaptığına dikkati çekerek, Öcalan’ın geliştirdiği kadın özgürlük mücadelesinin, kadın ordulaşmasına, günümüzde ise kadının yaşamın her alanında öncülük yapacak kapasiteye ulaşmasına vesile olduğuna vurgu yaptı.

ANF / MOSKOVA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR