Mülteci kampında KDP’li komutanlardan cinsel saldırı, BM soruşturma başlattı

Post date:

Author:

Category:

DAİŞ’ten kaçarak Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Domiz Mülteci Kampı’na sığınan Rojavalı Ş.E.’nin, kampın güvenliğinden sorumlu KDP’li komutanların cinsel saldırısına maruz kaldığı iddia edildi. BM cinsel saldırıyla ilgili soruşturma başlattı.

DAİŞ’in saldırılarından dolayı 2 yıl önce Rojavanın Cizir Kantonu’ndan Federe Kürdistan Bölgesi’nin Duhok kenti civarında kurulan Domîz Mülteci Kampı’na sığınan 19 yaşındaki Ş.E.’nin, kampın güvenliğini sağlayan KDP komutanlarının cinsel saldırısına maruz kaldığı ileri sürüldü. Yaklaşık 3 yıldır kurulu olan kampta kalan Rojavalı gençlerin kimliklerine el konularak, maruz kaldıkları baskılar daha önce de basına yansımıştı.

Edinilen iddialara göre, kampta kalan genç kadının 2016 Ağustos ayında hamile olduğu tespit edildi. İsmi öğrenilemeyen bir kadının Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Komiserliği yetkililerine haber vermesiyle ortaya çıkan cinsel saldırı olayı ile ilgili BM soruşturma başlattı. Ş.E., daha sonra Avustralya da mültecilere psikolojik destek veren özel bir hastanede tedavi altına alındı.

BM’YE KONUŞTU: DEFALARCA CİNSEL SALDIRIYA MARUZ KALDIM

Ş.E., BM yetkililerine verdiği bilgide, KDP’li komutanlar tarafından defalarca cinsel saldırıya maruz kaldığını ve kendisini KDP’li komutanlara Leylan adındaki bir kadının götürdüğünü söyledi. Ş.E., ayrıca bu kadın tarafından başka genç kadınların da KDP’li peşmergelere pazarlandığı ve bu kadınların korktukları için ses çıkaramadıklarını dile getirdi.

BM UYARDI, HÜKÜMET HALA SORUŞTURMA AÇMADI

BM tarafından olayın detaylı bir şekilde araştırılması ve gerekenin yapılması için Federal Kürdistan Hükümeti’ne uyarı yazısı gönderilmesine rağmen şu ana kadar soruşturma açılmadığı ve aradan geçen 10 aya rağmen BM’ye herhangi bir cevap verilmediği kaydedildi. Olayın araştırılmaması ve üzerinin kapatılması çabasının ise genç kadını pazarlayan Leylan isimli kadının KDP’nin üst düzey bir yöneticisinin eşi olmasına bağlandığı iddia edildi.

AVUSTRALYA’DAN PSİKLOJİK DESTEK

Avustralya, 2016 Ocak ayında mülteci kamplarında psikolojik destek ihtiyacına cevap olmak için Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde bir merkez açmıştı. Bu nedenle BM yetkililerinin Ş.E.’yi Avustralya’daki merkeze teslim ettiği belirtildi. BM nezdinde cinsel istimara uğrayan ve psikolojik sorun yaşayan mülteciler, tespit edildikten sonra Avustralya’ya gönderiliyor.

Erdoğan Altan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR