Musul’dan Rakka’ya kızlarının peşinde

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DAİŞ’in Musul’un Telafer ilçesinden kaçırdığı 5 Şii Türkmen kadınının annesi Şükrîye Mihemed, çocuklarını bulmak için geldiği Rakka’da Demokratik Suriye Güçleri’nden (QSD) yardım istedi.

DAİŞ, Telafer saldırısında Şükrîye Mihemed’in 5 kızını kaçırıyor ve Şükrîye de çocuklarının izini sürmek için geldiği Rakka’nın kuzeydoğusunda DAİŞ çetelerine esir düşüyor.

Şengal’e giderken kaçırıldılar

Şii Türkmen olan Şükrîye (55), DAİŞ 3 yıl önce kentlerine yöneldiği zaman Şengal Dağı’na sığınmaya çalışırken yakalanıyor çetelere. Şengal Dağı’na yetişemeden 5 kızı ile birlikte DAİŞ çeteleri tarafından farkediliyor ve DAİŞ kızlarını alıp götürüyor. O günden sonra kızlarını aramak için yollara düşen Şükrîye Mihemed, kızlarının Rakka’da olduğunu öğreniyor.

Rakka yollarına düştü

5 kızını arayan anne, yola düşme hikayesini şu sözlerle anlattı: “Önce Rakka kent merkezine gittim. Ne kadar aradıysam, sorduysam da kimse bana yardımcı olmadı. Kızlarımı nereye götürdüklerini bilmiyorum. Kimileri emirlerle evlendirildiklerini, kimileri de köle pazarlarından satıldığını söylüyordu.”

‘QSD kızlarımı da kurtarsın’

Rakka’da tüm açabaları sonuçsuz kalan ve kızlarını bulamayan Şükrîye Mihemed, bu kez DAİŞ çetelerinin tehdidine maruz kalıyor. Şengal saldırısı sırasında yüzlerce Şii Türkmen kadının da DAİŞ tarafından kaçırıldığını belirten Şükrîye Mihemed, son umut olarak QSD’de savaşçılarına sesleniyor: “Kürtler ve Türkmenler yüzyılın en büyük acılarından birini yaşadı. Ben kızlarımı bulabilmek için yola koyuldum. Şimdi de QSD geldi. Bizi onlardan kurtardılar. Bizi nasıl kurtardıysalar, kızlarımı da kurtarsınlar.”

Nazım Daştan /Rakka-dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR