OHAL’de şiddet yüzde 50 arttı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

OHAL süreci ile birlikte kadına yönelik şiddetle beraber, erkeklere yönelik ‘iyi hal’ indirimlerinin de arttığını vurgulayan Adana Kadın Platformu üyesi Avukat Cemre Topal, ‘Buna karşı tek güç örgütlülük’ dedi

Kadına yönelik artış gösteren şiddetin iktidarın politik söylemi ve OHAL’le bağlantılı olduğuna değinen Adana Kadın Platformu üyesi Avukat Cemre Topal, Türkiye’de 15 Temmuz’un ardından son 5 ayda 148 kadının katledildiği bilgisini verdi. Topal, ‘OHAL’le birlikte kadınlar için daha ağır bir süreç geliştiğini belirterek, “Sadece Adana’da son dönemde iki kadın katledildi. Kadın cinayetlerinin, tecavüz, taciz, aile içi şiddet ve cinsel istismar vakalarının OHAL’le birlikte en az yüzde 50 arttığını araştırmalar ortaya koyuyor. Gittikçe artan cinayetler korkunç bir hal almaya başladı ve bunları önlemek için de hiçbir girişim yapılmıyor” dedi.

Yargının hali ortada

Adana’nın Aladağ ilçesinde bir yurtta 11 kız çocuğunun yanarak can verdiğini hatırlatan Topal, “Çocukların ‘namusunu korumak’ adına yangın merdivenini kapatan zihniyet aslında bu yangından sorumlu. Sorumlular yargılanacak mı; biliyoruz ki hayır. Yargının da hali ortada kendi kararlarını veremeyecek bir durumda. Yargı zaten erk zihniyetinin her zaman koruyucusu olmuştur” diye konuştu.

Söylemlerden destek alıyorlar

Kadın ve çocuklara yönelik suçlarda cezasız kalan erkek aklının suçları daha da artırdığını ifade eden Topal, ‘iyi hal’ indirimi alan erkeklerin aramıza tekrar dönerek şiddet uygulamaya devam ettiğini vurguladı. Topal, “Devlet yetkililerinin de söylemleriyle desteğini alan erkekler ceza almaktan korkmuyor” diye belirtti.

Tek güç örgütlülük

OHAL süreciyle birlikte kadına yönelik suçlarda ‘iyi hal’ indirimlerinde de artış gözlediklerini aktaran Topal, eril yargı ve politikaya karşı kadınlar için tek gücün örgütlülük olduğuna dikkat çekti. Topal şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde çocukları tecavüz zanlısı ile evlendirme yasası kadınların direnişleri ile geri çekildi belki ama diğer bir yandan rıza yaşı 12’ye indirildi ve onaylandı. Yarın karşımıza ne çıkacağı beli değil yapacağımız tek şey kadınların örgütlü bir şekilde bu yaşananların karşısında sesini daha gür çıkarmasıdır.”

ADANA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR