Önce kendileri için ‘hayır’ diyorlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Başkanlık anayasası” için nisan ayında gerçekleştirilecek olan referandum öncesi “hayır” çalışmaları da hızlandı. “Hayır” cephesini örgütleyen kadınlar, kendilerinin “hayır” gerekçesini Gazete Şûjin’a anlattı. “Yıllardır çektiğim acılar için toprağımdan koparıldığım için ‘hayır’ diyorum” ifadelerini kullanan Gevher Botan, çocukların geleceği, kadın kimliğinin tanınması için “hayır” diyeceğine dikkat çekti.

Kadınların katledilmesine işaret eden Gülay Çelik ise, “Yapılan onca yanlış siyasetten kaynaklı çocuklar bu kadar öldüğü için ‘hayır’ diyoruz. Yıllardır kadınlar olarak ya sömürüldük ya da öldürüldük. Kürt olduğumuz için bize karşı ayrı bir tutum sergilendi. Kendimi hiçbir zaman özgür bir şekilde ifade edemedim ya da devlet susturdu ya da kadın olduğum için susturuldum bunun için ‘hayır’ diyorum” diye konuştu.

Kadınlar katledilmesin diye!

DBP İpekyolu İlçe Eşbaşkanı Gönül Deniz, “Kadınlar en başta kendi özgürlükleri için ‘hayır’ diyor. Her ne kadar mücadelesini etsek de her gün ölüyoruz. Devlet kadın ölümlerinin önüne geçemedi” dedi. Kadınların zulme ve kimliksizleştirilmeye karşı durması gerektiğine işaret eden Vahide Ersan da, “Gelecek neslin bizler gibi işkencelerden geçmemesi, topraklarından çıkarılmaması için ‘hayır’ diyorum” ifadelerini kullandı. Meryem Tuncer ise şunları söyledi: “Çocuklarımızın bedenlerini buzdolabına bıraktığımız için ‘hayır’ diyoruz. Sur, Nusaybin Cizre, Gever’de yapılan devlet zulmünü unutmadığımız için ‘hayır’ diyoruz.”

WAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR