Önlemek yerine yüreklendiriyorlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Meclis Adalet Komisyonu tarafından kabul edilerek Genel Kurul’a gönderilen kanun tasarısında, 15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel istismarın suç sayılmasındaki yaş sınırı 12’ye düşürülecek. Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) değişiklikle, 12 yaşından küçük ve büyük çocuklara yönelik cinsel istismarda farklı cezalandırılmaların uygulanması öngörülecek. Değişikliğin gerekçesi olarak Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 14 Temmuz’da iptal ettiği maddelerin değiştirilmesi gösterildi.

Kanun tasarısına ilişkin değerlendirmede bulunan Avukat Neslihan Özer, “Tasarı, burada işlenen fiilin anlam ve sonuçlarını idrak etme durumunu mağdur aleyhine ‘rıza’ kavramıyla paralel bir şekilde yorumlayarak bir cezasızlık hali yaratıyor” dedi. Yargının ‘bağımsızlığı’nın yok edildiği böylesi bir dönemde, cinsel istismara önlem politikaları geliştirmeyen mevcut siyasal yapının bu kararda etkili olabileceğine de dikkat çeken Özer, “Mevcut siyasal yapının kadın ve çocuklar için öngördüğü yaşam biçimi malumumuz” dedi.

‘Faillere ödül’

Konuya ilişkin Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de, bu kanunların cinsel istismarı önlemek yerine failleri cezalandırdığına dikkat çekti. Biçer, TCK’de yapılan değişikliklerin failler için bir ödül, çocuklar için ise ikinci bir mağduriyet olduğunu söyledi. Biçer, “Tüm Türkiye istismar mağduru çocuklarına ağlarken kanunlarımız çocuklarımızın istismarını önlemek yerine faili yüreklendirmeye devam etmektedir. Çocuklar için adalet istiyoruz” sözleri ile tepkisini dile getirdi.

İSTANBUL-ANKARA/JINHA

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR