Oxford’da cinsiyetsiz zamir dönemi

Post date:

Author:

Category:

Oxford Üniversitesi öğrencileri bundan sonra, İngilizcede üçüncü tekil şahıs için cinsiyetleri belirlenmiş “he” (erkek) ve “she” (kadın) yerine, cinsiyet ifadesi olmayan “ze” zamirini kullanacak.

Öğrenci birliği tarafından yayımlanan broşürde bu yeni uygulama ile trans öğrencilerin yanlış zamir kullanılarak rencide edilmesi ve ayrımcılığın önüne geçilmesinin umulduğu belirtildi. Üniversitenin davranış kurallarına göre translar için yanlış bir zamiri kasti biçimde kullanmak kusur olarak kabul ediliyor. Bu uygulama ile birlikte “ze” zamirinin sadece sosyal yaşamda değil, ders ve seminerlerde de kullanılmaya başlanması umuluyor.

‘Ze’ ve ‘Xe’ kullanılacak

İngilizcede üçüncü tekil zamiri, bir cinsiyet belirtilmeksizin kullanılamıyor. Hem atanmış cinsiyetini benimsemeyen, hem de kendini cinsiyetsiz olarak ifade eden kişiler için bu büyük bir sorun teşkil ediyor. Cinsiyetsiz zamir önerileri olan “ze” ve “xe”, geçitiğimiz günlerde Tennessee Üniversitesi tarafından da yaygın olarak kullanılmaya başlandı ve bu yaz Yatılı Okullar Birliği öğretmenleri, trans öğrenciler için “zie” zamirini kullanmalarına sevk etti. The Times’da yer alan habere göre, Cambridge Üniversitesi de benzer bir yöntem kullanmaya doğru ilerliyor.

DIŞ HABERLER

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR