‘Özgürlüğümüz için HAYIR ‘

Yeni Anayasa teklifinin 12 Eylül Anayasası’ndan dahi geri olduğunu ifade eden kadınlar, tasarının referanduma gelmesi durumunda ‘özgürlükleri için’, ‘hayır’ diyeceklerini söylüyor

MHP ve AKP ortaklığı ile Meclis’e sunulan yeni Anayasa teklifinin referanduma gitmesi durumunda kadınlar ‘hayır’ diyeceklerini söylüyor.

Yeni Anayasa teklifinin 12 Eylül Anayasası’ndan dahi geri olduğunu ifade eden Melek İlbar, “Amaçları ‘tek adam’lığa zemin hazırlamak. Bunu boşa çıkaracak olan yine kadınlardır. Çünkü bundan en fazla zarar gören, acı çeken kadınlardır. Bu ülkede yapılan değişiklikler kadınlara sadece ölüm, çocuklarının cenazeleri, tecavüz ve taciz gibi sonuçlar getiriyor. Eğer referanduma gidilirse, kadınlar olarak ‘hayır’ diyeceğiz” diyor.

‘Gücümüz var’

“Kendi anayasalarını, kendi kurallarını getirmek istiyorlar” diyen Gülizar Aydın da neden ‘hayır’ diyeceklerini şu sözlerle ifade ediyor: “Tekçi sistemi, başkanlığı kendileri içindir, bunu hiçbir zaman kabul edemeyiz. Kadınlar hayır diyecek çünkü; zulüm gördü, canları yandı, evleri yıkıldı. Bunun için bir bütün olmalıyız. Gücümüz de var. Ona vermeyiz bu hakkı.”

‘Kadınlar meydanlarda olmalı’

Bütün kadınların “hayır” demesi gerektiğinin altını çizen Abide Bolcal ise “Bütün anneler aynı acıyı çekiyoruz. Hiçbir şekilde kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Anayasa değişikliği geçtiği takdirde kadınlara çok kötü yansıyacaktır. Kadınların birbirine el verip dışarıda, meydanlarda olması gerekiyor. Böyle kurtulabiliriz” diyor.

‘Özgürlük diyoruz’

Yeni Anayasanın ‘özgürlüklerin elinden alınması’ anlamına geldiğini vurgulayan Hayriye Akkuş da, ‘hayır’ diyeceğini söylüyor: “Çocuklarımızı istediğimiz gibi eğitemeyeceğiz. Bu yüzden buna ‘hayır’ ve kadınlara ‘özgürlük’ diyoruz.”

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER