Paris katliamı için adalet

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Fransa’nın başkenti Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilişinin yıl dönümü yaklaşırken kadın örgütleri de katliamın aydınlatılması için açıklama yaparak eylem takvimlerini paylaştı.

9 Ocak’ta katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi için açıklama yapan Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Fransa hükümetinin katliamla ilgili sorumluluğuna dikkat çekti: “Suskunluğu tercih etmiş olması suç ortaklığını göstermektedir.” TJK-E açıklamasında 3 yıl boyunca yaptıkları eylemlerle ‘adalet’ talep ettiklerini ancak Fransız yetkililer tarafından söylenen sözlerin ‘demagojiden öteye gitmediğini’ vurguladı. Katliamla ilgili tek tutuklu Ömer Güney’in ölümüne de dikkat çekilen açıklamada, “Katil Ömer Güney’in ölümü doğal yollardan olmamıştır. Öldürülmesi tek sanıklı bir davanın düşürülmesine dönük bir hamledir” denildi. Açıklamada 4 Ocak’ta başlayacak ve 9 Ocak’a kadar sürecek eylemlere de katılım çağrısı yapıldı.

SKB: İzin vermeyeceğiz

Fransa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) ise katliama ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Paris Katliamı’nın dördüncü yılında adalet talebimiz hâlâ sokaklarda yükseliyor. Katliama olan öfkemiz, adaletin sağlanmadığı ve gerçek sorumluların açığa çıkarılmadığı koşullarda dinmemişken, tetikçinin ölümü üzerinden davanın muamma bir sürece sürüklenmesi öfkemizi daha da büyütüyor. Fakat bu davanın takipçileri ve adalet arayışçıları olarak, bu duruma teslim olmayacağız” ifadelerine yer verdi. SKB açıklmasında, 3 Kürt kadın siyasetçi için düzenlenecek ‘adalet’ eylemlerine de katılım çağrısı yaptı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR