Polis ablukasında 25 Kasım eylemleri

0
129

MARDİN
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, kadınların 25 Kasım’a ilişkin yapmak istedikleri yürüyüş polisler tarafından engellendi. Aralarında HDP Mardin milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar’ın da bulunduğu çok sayıda kadın, Özgürlük Meydanı’na yürümek istedi. Ancak, polisler eylem ve etkinliklere getirilen ‘yasağı’ gerekçe göstererek yürüyüşe engel oldu.
HDP’li Pero Dündar,  kadınlara yönelik şiddetin AKP iktidarı döneminde arttığını dile getirdi. Kadın cinayetlerine karşı alınan önlemler ve yaptırımların yetersiz kaldığına işaret eden Dündar, AKP’nin, kadınları tehlike olarak gördüğünü dile getirdi.
Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu da, adliye önünde yapmak istediği açıklamanın engellenmesi üzerine binasında basın toplantısı düzenledi. Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörü Emine Erboğa, adliyede açıklama yapmalarına ve broşür dağıtmalarına izin verilmemesinin kadına yönelik şiddetin devamı olduğunu söyledi.
Erboğa’nın konuşmasının ardından avukatlar, ‘Mirabel Kardeşler’ filmini izledi.

ŞIRNAK
Şırnak’ın Cizre ilçesinde de 25 Kasım etkinlikleri kapsamında yapılmak istenilen yürüyüşe polisler engel oldu. HDP milletvekilleri Semra Güzel ve Nuran İmir’in de bulunduğu çok sayıda kadın, parti binasında bir araya geldi. Bu sırada parti binası ve yürüyüş güzergahına giden tüm yollar polisler tarafından zırhlı araçlarla abluka altına alındı. Polisler, kadınların parti binasında dışarıya çıkmasına engel oldu.
İmir, engellemenin de kadına dönük bir şiddet olduğuna dikkat çekti.
HDP’li Semra Güzel ise “Kadın ve devlet şiddetine karşı yürüttüğümüz mücadele mutlaka başarıya ulaşacaktır” dedi.
HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç da “Kadın iradesini yok sayan kayyum siyasetine, eşbaşkanlığa dönük saldırılara, dayatılan yoksulluğa, nafaka hakkımızın gasp edilmesine karşı varlığımızın, irademizin ve emeğimizin görülmesi için alanlarda olacağız” diye konuştu.

VAN
Van’da Tevgerên Jinên Azad (TJA) öncülüğünde Musa Anter Parkı’na düzenlenmek istenen bölge yürüyüşüne polis engel oldu. Bunun üzerine HDP İpekyolu ilçe binasının önünde yapılan basın açıklamasına Barış Anneleri Meclisi, Ağrı Milletvekili ve HDP Kadın Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Van Milletvekili Muazzez Orhan, Belediye eşbaşkanları, HDP il eşbaşkanları ile bölge kentlerinden gelen çok sayıda kadın katıldı.
Taşdemir, “Kadınlar olarak hiçbir zaman alanları bırakmayacağız. Bugün baskılara karşı mücadele veren kadınlar ne yazık ki devlet ve AKP tarafından yok edilmeye çalışılıyor. Bugün bu zihniyete karşı çıkan kadın kurumları onlar üzerinde baskı ve yok etme politikalarıyla karşılaşıyoruz. Biz de biliyoruz ki AKP iktidarı baskı ve şiddet uygulayarak ayakta durmaya çalışıyor. Kayyum ve erkek zihniyeti kadın kurumlarına yönelip kapatıyorlar. Belediyeler içinde kadınların kendisine ait oluşturduğu sisteme el koydular” dedi.
Kuzey ve Doğu Suriye’de kadın kazanımlarına DAİŞ zihniyetiyle saldırıldığını dile getiren Taşdemir, “Orada olan özgürlüğü ortadan kaldırıp IŞİD zihniyetini yaşamsallaştırmaya çalışıyorlar” dedi.
Basına açıklamasının ardından yürüyüşe geçmek isteyen kadınlara polis engel oldu. Kısa süreli yaşanan gerginliğin ardından polisin bir kadını gözaltına almak istemesi gerginliği artırdı. Polis ablukasına direnen kadınlar, sloganlarla HDP binası önüne kadar yürüdü. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here