EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

JINNEWS muhabiri Yıldız’a gözaltı

İzmir’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında JINNEWS muhabiri Nazlıcan Yıldız ve HDP yöneticisi Murat Tufan gözaltına alındı İzmir’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında JINNEWS muhabiri...

Türkiye depreme karşı üç gün önce uyarılmış !

Kurdistan’da 10 kentte yıkıcı etki yaratan depreme dair Hollanda merkezli araştırma enstitüsü Solar System Geometry Survey’in, 3 Şubat’ta Türkiye’yi uyardığı ortaya çıktı Hollanda merkezli sismik...

Gemlik yürüyüşü deprem nedeniyle iptal edildi

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan ağır tecride karşı ‘Çözüm için İmralı’ya yürüyoruz’ şiarıyla bugün başlatılması planlanan Gemlik yürüyüşü deprem dolayısıyla iptal edildi İmralı F Tipi...

Buldan’dan mesaj: Yüreğimiz deprem bölgesinde

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kurdîstan’da yaşanan depremin ardından, ‘Acımız çok büyük, yüreğimiz deprem bölgesinde’ diyerek dayanışma çağrısında bulundu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş...

Balıkesir’ de 4,6 şiddetinde deprem

Balıkesir’de 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi Kurdistan’da yaşanan depremin ardından Balıkesir’in Gönen ilçesinde, 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin...

Deprem Suriye’yi de vurdu: En az 100 ölü, 200 yaralı

Bazarcix ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin etkisi ise Suriye’de ölü sayısının 100’e ulaştığı belirtildi Mereş’in (Maraş) Bazarcix ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem, Suriye,...

Queer Olympix’i yasaklama girişimi sonuçsuz kaldı

Son yıllarda Türkiye’de LGBTİ hareketi çok şiddetli baskılara mâruz kalırken İstanbul’da düzenlenen spor turnuvası Queer Olympix Kadıköy Belediyesi’nin verdiği izinle geçtiğimiz iki yıl boyunca Kalamış Parkı’nda sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriliyordu.

Bu yıl 23-24-25 Ağustos günlerinde üçüncüsünü düzenlemek için yoluna devam eden Queer Olympix’in buluşma noktası Gökkuşağı bayrağının süslediği Kadıköy Adalar İskelesi’ydi. Heybeliada’daki ilk gün için yaklaşık 50 kişilik grupla vapurla yola çıkıldı. Turist, simitçi, seyyar satıcı dolu vapurun en üst katında başlayan yolculuk boyunca, halaylar, şarkılar ve “Ellerinde lolipoplar, geliyor lubunyalar” sloganları eşliğinde Heybeliada’ya varıldı.

Queer Olympix'in Heybeliada'daki etkinliği

Queer Olympix’in Heybeliada’daki etkinliği

Piknikle açılan gün, bir saatlik yoga atölyesiyle devam etti. Ardından katılımcılar Petank ve Misket atölyeleri için iki gruba bölündü. Olimpiyat Oyunları denince akıllara daha komplike ve güç gerektiren oyunlar gelse de Petank atölyesinin kolaylaştırıcısı Meriç (24) bu tür oyunların seçilmesini, çok fazla kas gücü, karmaşık kurallar ve antrenman gerektirmeden oynanabilmeleriyle açıklıyor. Böylece oyunların daha kapsayıcılığı artıyor. Meriç, Petank oyun kurallarını anlattıktan sonra katılımcıların oyuna gösterdiği ilgiden memnun olduğunu söylüyor.

Türkei Queer Olympix

Queer Olympix katılımcılarından Meriç

Yaklaşık 7-8 senedir tam zamanlı aktivist olan Meriç, daha önce eskrim, kürek ve yüzme sporlarıyla ilgilenmiş. İlkokulda kendini ispatlamak için ailesine zorla krampon aldırıp eteğinin altına giydiği futbol ayakkabılarıyla teneffüslerde top oynadığını aktarıyor. Bir futbol takımının seçmelerine yazılmayı beklerken babası onu, ondan habersiz eskrime yazdırmış. Bu durumu, “Sanırım Türkiye’de kız çocuklarının memeleri çıkana kadar futbol oynamalarına izin veriliyor” sözleriyle yorumluyor.

“Olympix ile kendimize alan açıyoruz”

Meriç, üç senedir içinde bulunduğu etkinlikte kimlik ve cinsiyet çeşitliliği açısından yaşanan artış ve değişimi oldukça önemli buluyor: “Çünkü bir şekilde davet edilmediğimiz ya da hiç alınmadığımız alanları geri kazanmak için çabaladığımız bir şey bu.” Tam zamanlı aktivizminin çabalarının meyvesini alabildiği yer olarak görüyor Queer Olympix’i Meriç, bu yüzden bu etkinliği ilk göz ağrısı olarak kabul ediyor.

İlk senelerde belediyenin verdiği desteği, etkinliklerinin sokaklardaki reklam panolarında gösterilmesini isteyip istemediklerini sormasıyla anlatıyor. Onur Yürüyüşü’nün bir süredir yapılamamasına karşın Queer Olympix’in bu yıla kadar düzenlenebiliyor olmasını, “Ülkede spor ve siyaseti birbirinden ayrı gören bir algı olduğu için bizim yaptığımız spor etkinliğinin politik bir şey olabileceğini çok algılayabildiklerini sanmıyorum” sözleriyle değerlendiriyor.

Polis, TOMA'lar ve çevik kuvvet eşliğinde kaymakamlıktan çıkarılan kararla etkinliğin gerçekleştirilemeyeceğini iletmeye geldi.

Polis, TOMA’lar ve çevik kuvvet eşliğinde kaymakamlıktan çıkarılan kararla etkinliğin gerçekleştirilemeyeceğini iletmeye geldi.

“Siz toplamazsanız biz toplarız”

Queer Olympix’in ikinci günü Kalamış Parkı’ndaki etkinliklerle devam etmesi öngörülüyordu. Ancak organizasyon ekibi sabah saatlerinde oyun alanlarını hazırlarken hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaştı. Polis, TOMA’lar ve çevik kuvvet eşliğinde kaymakamlıktan çıkarılan kararla etkinliğin gerçekleştirilemeyeceğini iletmeye gelmişti. Günün ilk saatlerinden itibaren Kalamış Parkı’nda olan organizasyon ekibinden Melis, polislerle arasında geçenleri şöyle anlatıyor: “İlçe Emniyet Müdürü rahatsız edici bir konuşma tarzıyla, ‘Ermenistan’dan takım getiriyorsunuz, kendinize Olympix diyorsunuz, bir federasyona bile bağlı değilsiniz ve bunu devletin herhangi bir organına haber vermeden yapıyorsunuz. İzinsiz yapamazsınız’ dedi. Hâlbuki bu organizasyonu yapmak için gerekli olan tek izin Kadıköy Belediyesi’ninkiydi ve alınmıştı. Sadece spor müsabakalarımızı yapmak için ikna etmeye çalıştığımızda da bayrak ve formalarımızın olmasını bahane ederek reddetti.” Bu sırada İlçe Emniyet Müdürü’nün arkasına çevik kuvvet ekiplerinin de yaklaştığını ileten Melis müdürün, “Siz şimdi buradan bunları toplamazsanız biz sizi buradan toplayacağız” dediğini söylüyor.

Kaymakamlıktan çıkarılan bildiriye göre, organizasyonun provokasyona açık şahıs ve grupları içerdiği ve toplumsal duyarlılıklar nedeniyle yapılamayacağı ifade ediliyor. Kalamış Parkı’ndaki etkinlik şiddet içeren bir eylem yaşanmadan başlamadan dağıtılırken organizasyon ekibi dönüş yolunda takip edildiklerini de ekliyor.

“Elimiz kolumuz bağlandı”

Queer Olympix'in katılımcılarından Özcan

Queer Olympix’in katılımcılarından Özcan

Bu haberi Kadıköy’de kaldığı hostelden parka giderken alan Kocaelili Lolitop takımından Özcan (23) ise, “Elim kolum bağlı hissettim” sözleriyle o anki duygularını aktarıyor. Onur Haftası’nın, LGBTİ temalı uluslararası film festivali KuirFest’in yasaklanması sonrası, bir yıl boyunca nefes alabilecekleri tek alan olarak kalan Queer Olympix’in de engellenmesiyle moralsiz bir şekilde hostele geri döndüklerini söylüyor Özcan. Organizasyon ekibinin alacağı kararı beklerken “Güne heyecanla başlamıştık, sonra düştük. Kararı beklerken kendimizi motive etme kararı aldık. Çünkü böyle güçlü kalabilecektik” sözleriyle o anları özetliyor.

Video izle 06:32 Paylaş “Çocuklarımız yalnız da değil yanlış da”

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link https://p.dw.com/p/3AxmQ

“Çocuklarımız yalnız da değil yanlış da”

“Yılmak yok”

Organizasyon ekibi daha sonra bir kriz masası kurarak Olympix’e nasıl devam edileceğine karar veriyordu. Melis, o anları şöyle aktarıyor: “Gerekli ve yeterli izinleri aldığımız için bir B planımız yoktu. Galiba bu ülke için fazla iyimser davranmışız. Yaşanılan travmanın daha da büyümemesi için Olympix katılımcılarına nasıl spor yaptırmaya devam edebileceğimize kafa yorduk. Önce basın açıklaması yapmaya karar verdik. Sonra bowling ve atari salonuna gidip olayın stresini atıp, ardından da bir mekanda bir araya gelip Ermenistan’dan gelen takımla ülkelerinde yaşadıkları sorunlar hakkında söyleşi yapmaya ve dart, bilek güreşi gibi oyunlarla etkinliği daraltıp sürdürme kararı aldık. Pazar günü içinse başka bir halı sahada maçlara devam etmeye karar verdik.” Melis, gün içindeki duygu dalgalanmalarını ise şöyle özetliyor: Hayal kırıklığı, direnme hali ve umut.

Queerpool-Lolitop karşılaşmasından bir kare

Queerpool-Lolitop karşılaşmasından bir kare

Sabah yasak kararıyla morali bozulan Özcan, Olympix’e devam etme inatlarından bir hayli memnundu: “Spor yapacağımız tek alan Kalamış Parkı değil. Devlet bizi yıldırabileceğini, bir daha alana çıkmayacağımızı düşünüyor. Biz buna devam etmiyor olsaydık onların istediğini gerçekleştirmiş olacaktık ama bu hiçbir zaman olmayacak.”

Atletik Dildoa ve Muamma takımlarının oyuncuları

Atletik Dildoa ve Muamma takımlarının oyuncuları

“Dil dil Dildoa, titret titret Dildoa!”

Olympix’in üçüncü günü, Kadıköy’deki bir başka halı sahada devam etti. Atletik Dildoa, Lolitop, Muamma, Olympikhalkedon, Q-Bitches, Queerpool, Queer League Armenia, Sportif Lezbon ve Queer Olympix Karması’nın katıldığı futbol müsabakalarında yine evrensel futbol kuralları uygulanmadı. Her takım kendi takımlarından seçtikleri gözlemcilerle rakip takımları maç sırasındaki sert müdahalelerine, cinsiyetçi küfür kullanıp kullanmamalarına göre puanladı. Maçı daha fazla gol atarak bitiren takım iki puan, kaybedene bir puan verildi.

Muamma takımından Onur

Muamma takımından Onur

“Dil dil Dildoa, titret titret Dildoa” tezahüratıyla başlayan turnuvadaki maçlar sırasında takımlar birbirleri için yazdıkları besteleri de söyledi. Oyuncular kendi takımı dışındaki takımlarla da maçlara çıkabilirken, Mersin’den katılan Muamma takımından Onur bu durumun, hayata bakışlarını, birlikte bir şeyler yapmalarının önemini vurguladığını gösterdiğini ifade ediyordu. Futbolda hüküm süren iki cinsiyetliliği yıkma girişiminin dışında Queer Olympix’i farklı kılan özelliklerinden biri de bu. Onur, ikinci kez katıldığı etkinliğin genel sağlığa aykırı olduğu gerekçesiyle yasaklanıyor oluşunu, “Spor yapmak için bir araya geliyoruz. Bu nasıl sağlığa zararlı olabiliyor anlamıyoruz. Ama gördüğün gibi, yasaklar yıldırmıyor” diyordu.

Queer Olympix'in kapanışı

Queer Olympix’in kapanışı

Üçüncü günün sonundaki kapanış partisinde şampiyon takıma kondom, kayganlaştırıcı gibi hediyeler içeren armağan paketi verilip Queerşallah kuşağı takılarak Queer Olympix’in üçüncüsü tüm baskılara karşın coşkuyla tamamlanmış oldu.

Volkan Ağır / İstanbul

© Deutsche Welle Türkçe

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENENLER

JINNEWS muhabiri Yıldız’a gözaltı

İzmir’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında JINNEWS muhabiri Nazlıcan Yıldız ve HDP yöneticisi Murat Tufan gözaltına alındı İzmir’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında JINNEWS muhabiri...

Türkiye depreme karşı üç gün önce uyarılmış !

Kurdistan’da 10 kentte yıkıcı etki yaratan depreme dair Hollanda merkezli araştırma enstitüsü Solar System Geometry Survey’in, 3 Şubat’ta Türkiye’yi uyardığı ortaya çıktı Hollanda merkezli sismik...

Gemlik yürüyüşü deprem nedeniyle iptal edildi

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan ağır tecride karşı ‘Çözüm için İmralı’ya yürüyoruz’ şiarıyla bugün başlatılması planlanan Gemlik yürüyüşü deprem dolayısıyla iptal edildi İmralı F Tipi...

Buldan’dan mesaj: Yüreğimiz deprem bölgesinde

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kurdîstan’da yaşanan depremin ardından, ‘Acımız çok büyük, yüreğimiz deprem bölgesinde’ diyerek dayanışma çağrısında bulundu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş...

Balıkesir’ de 4,6 şiddetinde deprem

Balıkesir’de 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi Kurdistan’da yaşanan depremin ardından Balıkesir’in Gönen ilçesinde, 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin...

Deprem Suriye’yi de vurdu: En az 100 ölü, 200 yaralı

Bazarcix ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin etkisi ise Suriye’de ölü sayısının 100’e ulaştığı belirtildi Mereş’in (Maraş) Bazarcix ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem, Suriye,...

Amed’te kriz masası kuruldu: Kurtarma ekiplerine yardımcı olalım

Pezercix’ta (Pazarcık) meydana gelen ve onlarca yurttaşın hayatını kaybettiği depremin ardından yardım çağrıları ve kriz masaları kuruldu. Halkların Demokratik Partisi ve Diyarbakır Kent Koruma ve...

Dîlok’ta 7.5 şiddetinde deprem!

Dîlok’ta (Antep) Kandilli Rasathanesi’ne göre, 7.5 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem bir çok kentte hissedildi. Ayrıntılar geliyor… #Dîlokta #şiddetinde #deprem

Alman Sol Parti ÖHD ve Amed Borusu’nu ziyaret etti

Alman Sol Parti Eş Genel Başkanı Janine Wissler, Amed’de ÖHD ve Amed Borusu’nu ziyaret etti Alman Sol Parti (Die Linke) Eş Genel Başkanı Janine Wissler...

Kürt sorunu çözülmeden demokratik cumhuriyet olmaz

Demokratik Cumhuriyet Konferansı’na katılan eski bakan Ziya Halis ile konuştuk: Bizim talebimiz gerçekten demokratik bir Cumhuriyet, Millet İttifakı ise AKP’nin bu süreç içindeki yaptığı...

Bu siteyi kullanmaya devam ederek, tarayıcı çerezleri kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "çerezlere izin ver" şeklinde ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıdaki "Kabul Et" seçeneğine tıklarsanız, buna izin vermiş olursunuz.

Kapat