Rehin tutulan gazeteci Alağaş: Hiçbir baskı kalemimizi kıramaz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

8 Haziran günü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 20’si gazeteci 22 kişi polis baskınları sırasında gözaltına alınmıştı.

Gazeteciler 8 günlük gözaltı süresinden sonra 15 Haziran’da mahkemeye çıkarılmış, 16’sı tutuklanmıştı.

Sistematik ve keyfi olarak yöneltilen “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklananlar şöyle:

JINNEWS Haber Müdürü Safiye Alağaş, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebûn Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Mezopotamya (MA) Ajansı Editörü Aziz Oruç, Ömer Çelik ile Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin.

Tutsak edidiği Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden bir mesaj gönderen JINNEWS Haber Müdürü Safiye Alağaş, hiçbir baskı ve zulmün “kadının kalemini kırmaya yetmeyeceğini” vurguladı.

Alağaş’ın mesajı şöyle: “Öncelikle bizler çok iyiyiz, moralimiz çok iyi. İcra ettiğimiz gazetecilik mesleğimiz suç sayılarak tutuklandık ama bilinsin ki hiçbir baskı ve zulmün, kadının kalemini kırmaya gücü yetmeyecek. Bizler gazeteciyiz, gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Bizlere destek veren herkese çok teşekkür ederiz. Özgür günlerde buluşmak dileği ile…”

 

 
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR