Rojava Üniversitesi toplumsal cinsiyet rollerini alt üst ediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rojava Üniversitesi, açtığı bölümlerle toplumsal cinsiyet rollerine göre iş bölümüne karşı çıkıyor. Rimêlan’da açılan Petrol ve Petrokimya Fakültesi geleceğin kadın petrol mühendislerini yetiştiriyor

Rojava’da 20 Kasım 2016’da kurulan Rojava Üniversitesi, alternatif eğitim sistemi ile bir ilk olma yolunda. Bölgesel ihtiyaçlara göre bölümlerini belirleyen üniversite, Girkê Legê’ye bağlı Rimêlan’da Petrol ve Petrokimya Fakültesi açtı. Üniversite, tamamıyla Rojava ve Kuzey Suriye Federasyonu içinde yer alan öğrencilere kucak açıyor.

Gazete Şûjin’a konuşan Rojava Üniversitesi Petrol ve Petrokimya Fakültesi Yönetim Kurulu üyesi Nûjin Hesen, üniversitede öğrencilerin kendi dillerinde eğitim gördüğünü ve bu üniversitenin kendileri için tarihi bir anlamı olduğunu söyledi.

Tartışarak öğreniyorlar

Fakültenin ilk yılı olmasına rağmen öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını aktaran Nûjin, “Petrol ve Petrokimya Fakültesi’nde petrol seminerlerin yanı sıra tarih seminerleri de veriliyor. Diğer üniversitelerde ezbere dayalı bir eğitim sistemi var. Bizlerde bunun tam tersi olarak pratik yöntemler ve seminerlerdeki tartışmalar ile öğrencilerimizin anlamasını sağlıyoruz” diye konuştu.

Kadın öğrenci sayısı fazla

Dünyanın birçok yerinde bazı bölümlerin sadece erkeklerin alanı gibi görüldüğünü ve petrol ve petrokimyanın da bu bölümlerden olduğunu kaydeden Nûjîn sözlerine şöyle devam etti: “Rojava Üniversitesi sadece erkeklerin değil kadınların da petrol bölümünü okumalarına olanak sağladı. Kadınların sayısı erkeklerin sayısından daha fazla. Kadınlar fikirleri, katılımları ve duruşları ile öğrenim aşamalarını ileriye götürüyor.”

Başarılı günler inşa edeceğiz

Öğrencilerden Arîn Ehmed ise Rojava Üniversitesi’nin açılmış olmasının onlar için büyük bir adım olduğunu söyledi: “Burada bizler kendimizi yönetiyoruz. Şüphesiz bununla birlikte başarılı günleri de yeniden inşa edeceğiz.”

Öğrencilerden Kobanêli Rojhilat Mahmê de, kendisine sık sık ‘neden Kobanê’den buraya geldiği ve sistem üniversitesine gitmediğinin’ sorulduğunu söylüyor: “Buradayım çünkü öğrenci ve öğretmenler birbiri ile dayanışma içindeler. Burada her şey anlamaya yönelik ve umut diyorum ki tüm öğrenciler yönlerini buraya çevirirler.”

RIMÊLAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR