Saldırganın suç dosyası kabarık!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde geçen hafta özel halk otobüsünde bir kadına cinsel saldırıda bulunan İbrahim Tuncay adlı şoför hakkında, “hakaret, tehdit, şantaj, mala zarar verme” gibi 48 ayrı suç dosyasının olduğu ve üç ayrı cinsel istismar suçundan yargılandığı ortaya çıktı.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, cinsel saldırıya maruz bırakılan kadının avukatı Hüsniye Şimşek’in başsavcılığa verdiği dilekçede, İbrahim Tuncay’ın “öldürme kastıyla” hareket ettiği belirtildi. Dilekçede, “Hakkında onlarca suçtan dosya bulunduğu ve suç işlemeyi, yasalara karşı koymayı itiyat haline getirdiği görülecektir” ifadelerine yer verildi. Şimşek, ayrıca olay sonrası kadın ile saldırgan arasında “ilişki olduğunu” iddia eden Ankara Şehiriçi Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Kurtuluş Kara hakkında da şikayetten bulundu.

Ajitasyondan vazgeçin

Öte yandan gazeteci Ayşe Arman’ın cinsel saldırıya maruz bırakılan kadın ile ilgili yayınlanan yazısında, “Keşke tecavüze uğrarken ölseydim de bu acıları çekmeseydim!” ifadeleri tepki topladı. Yazıya ilişkin açıklamada bulunan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, “İlgi çekme ve tıklama sayısını artırmak için ajitasyonu ve sansasyonu kullanmaktan vazgeçin” dedi. Yapılan yazılı açıklamada şunlar belirtildi: “Verdiğiniz mesajların toplumda nasıl bir etki bıraktığını gözetin. Cinsel şiddet failin ayıbı, failin sorumluluğudur. Cezasını maruz kalan değil fail çekecektir. Şiddete maruz bırakılan kişinin cinsel şiddeti hak etmediğini ispatlamaya çalışmaktan vazgeçin. Cinsel şiddeti ve hiçbir şiddet türünü hiç kimse hak etmez. Size medya olarak toplum psikolojisine ve topluma karşı, failler ve hayatta kalanlarla ilgili yaratılan yanlış algının kırılmasına yönelik sorumluluğunuzu yeniden hatırlatmak istiyoruz.”

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR