Sandıkları kadınlar koruyacak

Post date:

Author:

Category:

DİYARBAKIR – Referanduma 2 gün kala HDP ve CHP’li kadınlar, seçime hazır olduklarını söyleyerek, sandığın rengini kadınların değiştireceğini söyledi.

Referanduma iki gün kala HDP ve CHP’li kadınlar, tüm kadınları “Hayır” oyu vermeye çağırarak, sandıkları korumaya çağırdı. Kadınları yok sayan bir anayasaya kadınların cevabı sandıkta vereceğini söyleyen HDP ve CHP’li kadınlar, 16 Nisan’da sandıkların rengini kadınların belirleyeceğini vurguladı.

‘SANDIĞA GİTMEMEK EVET DEMEKTİR’

HDP sandık görevlisi Selma Metin, sandıkların rengini belirlemede kadınların üzerine düşen rolü oynayacağını söyleyerek, “Kadınlar toplumun temel taşıdır. Değişim ve dönüşümün öncüsüdür” dedi.
16 Nisan’da özelikle kadınların çocuklarının geleceği için sandık başına gidip “Hayır” oyu vermelerini isteyen Metin, “Sandığa gitmemek demokrasiye baltadır mevcut duruma evet demektir. Siz bu durumdan rahatsızsanız ülkenin idaresine kendi düşüncelerinizle fikirlerinizle katılmak istiyorsanız mutlaka gidip oyunuzu kullanın” çağrısında bulundu.

‘GENÇ KADINLAR GÖNÜLLÜ ÇALIŞMAK İSTİYOR’

HDP’in sandık görevlilerine yönelik yapılan gözaltılara tepki gösteren Metin, demokrasiyi inciten durumlar olduğunu kaydetti. Metin, gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Yapılan gözaltı ve tutuklamalara rağmen özelikle genç kadınların gönüllü sandık görevlisi olmak istediklerini söyleyen Metin, bunun da sandıkların güvende olacağının göstergesi olduğunu aktardı.

‘SANDIKLARI KADINLAR KORUYACAK’

Seçim günü yapılacak olan hilelere de işaret eden Metin, “Maalesef ki Türkiye’de demokrasi bilinci oturmadığı için her zaman hile ve hurda riski ile karşı karşıyayız. Seçimlerde özellikle kırsal kesimde kolluk kuvvetinin baskı politikası oluyor. Tüm bu baskıların önüne geçecek olan yine kadınlardır. Her bir sandığı kadın koruyup kollayacaktır. Sayım yapılana kadar kadınlar sandıkların başından ayrılmamalıdır” dedi.

487 SANDIK GÖREVLİSİ KADIN

CHP Kadın Kolları MYK Üyesi İlknur Savcı da, kadın kolları olarak her yerde “Hayır” çalışması yürüttüklerini söyleyerek, sandıkların rengini 16 Nisan’da kadınların ortaya koyacağını kaydetti. Diyarbakır’da Bin 760 sandığın olduğunu söyleyen Savcı, 487 kadının sandık görevlisi olacağını vurguladı.

CHP’Lİ KADINLARI REFERANDUMA HAZIR

Savcı şöyle konuştu: ”Kadınların sağduyusuna güveniyor ve inanıyorum bu pakette kadınlara dair tek bir madde yok. Kadınlar da bunun farkında. Biz bunu çalışmalarımız da dile getirdik. Karşılaştığımız çalışmalarda gördük ki sandığın rengini de değiştirecek olan yine kadınlardır. Kadınlar geleceği için oyunu ‘Hayır’dan yana kullanmaya gidecek ve oylarına sahip çıkacak. CHP olarak gereken önlemlerimizi aldık. Referanduma hazırız”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR