Sauvage kararı emsal olmalı

Kadınlar, özsavunma yapan Jacqueline Sauvage’ın Fransa’da serbest bırakılmasının Türkiye’de emsal nitelikte olması gerektiğini söylüyor.

Fransa’da 47 yıllık evliliği boyunca kendisine şiddet uygulayan eşini öldüren Jacqueline Sauvage, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın çıkardığı afla serbest bırakıldı. Türkiye’de ise özsavunma yaparak yaşamını savunan kadınlar hala cezaevinde; Isparta’nın Yalvaç ilçesinde 2012 yılında kendisine silah zoruyla cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldüren Nevin Yıldırım’a müebbet hapis cezası verilirken, 10 Temmuz 2014’te sistematik şiddet gördüğü eşini öldüren Yasemin Çakal’ın ise ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.

Kadına yönelik şiddetin arttığına vurgu yapan, Mor Barikat üyesi Dilek Başalan, “Hükümet kadın düşmanlığını her gün yasa değişiklikleri yaparak, haklarımızı elimizden alarak, katledilen kadınların hesabını sormayarak ispatlıyor” diyerek özsavunmasını alan kadınlara uygulanan hukuksuzluğa tepki gösterdi.

Emekçi Kadınlar’dan Nurten Karahancı da, Fransa’da yaşanan örneğin emsal teşkil etmesi gerektiğinin altını çizerek, “Biz kadınlar hiç bir zaman yaşamdan kopmayacak, kendi yaşamımıza sahip çıkacağız” dedi.

Dünyanın dört bir yanında kadınların hayatta kalmak için özsavunma hakkını kullandığına tanıklık ettiklerini söyleyen Yeryüzü Kadınları’ndan Aylin Kaplan ise “Kadın örgütleri verdikleri mücadele ile serbest kalan Jacqueline’nin yargılanma süreci tüm özsavunma davalarına emsal nitelikte olmalıdır. Tüm kadınlar için özsavunmanın suç sayılmadığı güne kadar mücadele etmek de yine biz kadınlara düşüyor” sözlerini ifade etti.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER