Şehriban ölüme gönderildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Esad Dinç’in sistematik şiddetine maruz kaldığı için boşanmak isteyen Şehriban Dinç, uzaklaştırma cezasının bitmesinin ardından katledildi. Şehriban’ın korunma talebine “Her kadına bir polis veremeyiz, evine git” cevabı verilmişti.

Wan’ın Rêya Armûşê (İpekyolu) ilçesi Karşıyaka Mahallesi Kevenli TOKİ’de yaşayan Şehriban Dinç (22), 26 Aralık günü ayrılmak istediği eşi Esad Dinç (25) tarafından katledildi. Katil zanlısı cinayet sonrası tutuklandı. Kapatılan Van Kadın Derneği aktivisti Songül Özünver’in Şehriban’ın katledilmesine ilişkin verdiği bilgiler, şiddetin nasıl ‘göz göre göre geldiği’ ortaya çıkardı.

Katilin sabıkası kabarık

Şehriban’ın erken yaşta evlendirildiğini ve evliliği boyunca sistematik olarak şiddete maruz kaldığını aktaran Özünver, Esad Dinç’in ise bir kız çocuğuna istismarda bulunduğu ve çeşitli adli suçlardan sabıkasının olduğunu aktardı. Gördüğü şiddete daha fazla dayanamayan Şehriban’ın Esad Dinç hakkında suç duyurusunda bulunduğu bilgisini veren Özünver, “Davanın açılmasıyla birlikte Esad Dinç evden 2 ay uzaklaştırma cezası aldı. Esad, etrafındaki birçok kişiye anlattığı gibi cezası biter bitmez Şehriban’ın yaşadığı evi bastı. Öldürüleceğini anlayan Şehriban, camdan kafasını çıkarıp yardım çığlıkları atmasına rağmen kimsenin yardım etmediği bilgisi geldi. Zanlı yanında getirdiği susturucu silahla, 1,5 ve 6 yaşlarındaki çocukların gözü önünde Şehriban’ı katletti. Vücuduna iki kurşun isabet eden Şehriban, ambulansın geç gelmesi ile kan kaybından yaşamını yitirdi. Aynı zamanda polisin olay yerine gelene kadar zanlı da kaçmıştı” diye konuştu.

Çığlıklarına yanıt verilmedi

Cinayetin planlı olduğunu ve Şehriban’ın öldürüleceğini anladığı için koruma talebinde bulunduğunu söyleyen Özünver şöyle devam etti: “Şehriban’ın polisten koruma talebi de sonuçsuz kaldı. Dilek Özister cinayetiyle benzer bir durum yaşanmış. Polis bu talebe, ‘Her kadına bir koruma polisi verirsek Türkiye de polis kalmayacak’ denilmesine aslında yabancı değiliz.” Şehriban’ın çığlıklarına komşularının da yanıtsız kalmasını eleştiren Özünver, “Bir kadının yardım çığlığını duyumsamazlıktan geliniyor. Neden bu kadar duyarsızlaştık?” dedi.

WAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR