Serhat Bölge Mitingi’ne çağrı: Susturulmaya karşı ses çıkar

Post date:

Author:

Category:

Günlerdir Van’da düzenleyecekleri bölge mitingine hazırlık yapan Ahtamara Kadın Platformu, üyeleri; ötekileştirme, yok edilme, cinsel saldırı, susturulma ve köleleştirmeye karşı ses çıkarmak için kadınları alanlara davet etti.

Vanlı kadınların bir araya gelerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi oluşturdukları ve kent genelinde farklı kesimden birçok kadının yer aldığı Ahtamara Kadın Platformu, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Serhat’ın tüm kentlerinden kadınların katılacağı Van’daki mitingle ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. Platform üyeleri, kadınları Perşembe günü, Van’da gerçekleştireceği mitinge davet etti.
‘ÇÖZÜM BİR ARADA MÜCADELE’ 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şubesi Eşbaşkanı Fatma Arslan, ilk defa bu kadar renkli bir 8 Mart’ı kutlayacaklarını dile getirdi. Miting için çok heyecanlı olduğunu dile getiren Arslan, “Van’da bir ilki gerçekleştirmeye çalıştık ve nispeten de başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Hedeflerimiz büyük. Bu yüzden de Ahtamara Kadın Platformu’nu kurduk. Platform olarak ilk çalışmamız 8 Mart’ı kutlamak olacak. Temel hedefimiz, tüm renkten ve görüşten kadınları bir arada toplamaktır. Kadınların karşı karşıya kaldığı sorunları bir ideolojiye veya renge ait olmaktan çıkarıp tüm kesimleri kapsamayla başladı. Ötekileştirme, yok edilmeye çalışma, taciz, tecavüzler, susturulma ve köleleştirme son yıllarda bütün kadınların maruz bırakıldığı sorunlar haline geldi. Bizim cephemizden bunun tek çözümü vardı, kadınlar olarak bir araya gelip mücadele etmek. Platformun 8 Mart’a denk gelmesi ayrıca anlamlı oldu. Bundan sonra Ahtamara Kadın Platformu olarak yaşanan herhangi bir olayda daha çabuk tepki gösterip daha iyi mücadele edip şu an aramızda olmayan tüm kadın örgütlerini de içimize katarak yürüyeceğiz. Platformun başarılı olacağını inanıyor, tüm kadınları mitingimize bekliyoruz” diye konuştu.
‘KADINLAR AYNI DUYGU ETRAFINDA BİRLEŞMELİ’
Platformun üyelerinden Avukat Dilan Kunt Ayan da, yaklaşık bir haftadır kadınlarla birlikte 8 Mart etkinlikleri düzenlediklerini söyledi. 8 Mart’ta coşkulu ve her kesimden kadınları içine alacak bir kadın mitingi düzenleyeceklerini kaydeden Kunt, “Tüm renklerimizle 8 Mart’ta alanda olacağız. Yine Türkiye’de yaşanan kadına yönelik kıyımların yoğunlaştığı dönemlerde buna ‘dur’ demek, ‘biz de varız’ demek için alanlarda olacağız. Tüm kadınları bu önemli günde bizimle aynı duygu etrafında birleşmeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu.
‘TÜM KADINLARI MİTİNGE BEKLİYORUZ’
Platform üyelerinden Hatice Kiye ise, 8 Mart için yapılan tüm etkinliklerin platform üzerinden yürütüldüğünü belirterek, “Özellikle son bir haftadır yoğun çalışmalarımız oldu. Panel, ziyaretler, pedal çevirme etkinliği yaptık. Bunların hepsi asıl yapacağımız geniş katılımlı 8 Mart mitingimiz için ön hazırlık çalışmaları oldu. Kadınlara yönelik şiddetin, şiddet dilinin bu kadar kendini gösterdiği bir süreçten geçerken aslında alanlara çıkmanın daha anlamlı olacağına inanıyoruz. Başta Van olmak üzere bölgedeki tüm kadınları ayrım gözetmeden mitinge davet ediyoruz. Musa Anter Barış Parkı’nda Perşembe günü saat 11.00’de yapacağımız mitinge bekliyoruz tüm kadınları bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR