Sibel Çelik’in katillerinden Halil Yılmaz 15 aydır yakalanmadı…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Buca’da cinsel saldırı sonrası katledilen Sibel Çelik’in katillerinden Halil Yılmaz 15 aydır yakalanmadı. Katillerden birisinin hala yakalanmıyor oluşunun erkekleri cesaretlendirdiğini söyleyen Anne Cemile Çelik, ‘mahkemenin herhangi bir indirime gitmeyerek katillere en ağır cezayı vermesini’ istedi

İzmir’in Buca ilçesinde 12 Temmuz 2016’da 3 katlı bir binanın zemin katında çıkan yangın söndürüldükten sonra baza içinde bir kadına ait cenazeye ulaşılmıştı. Yapılan otopsi işlemlerinin ardından cenazenin Sibel Çelik’e ait olduğu belirlendi. Çelik’in otopsi raporunda önce cinsel saldırıya uğradıktan sonra öldürüldüğü ve daha sonra evin yakıldığı ortaya çıktı.

Çelik’in öldürülmesine ilişkin açılan soruşturmada arkadaşı Halil Yılmaz ile ağabeyi Selman Yılmaz tarafından öldürüldüğü ortaya çıkarken, Selman Yılmaz tutuklandı. Ancak olayın üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen Halil Yılmaz yakalanamadı. Her iki kardeşin, “Tasarlayarak öldürmek” suçundan İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada ise karar verilmesi bekleniyor.

‘Yaşamak için mücadele ediyordu’

11 Ekim’de görülecek duruşma öncesi Çelik’in annesi Cemile Çelik Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. Çelik, ana akım medyada kızının “Halil Yılmaz ile nişanlı olduğu” yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Kızı Sibel’in yaşamını yitiren ağabeyinin yüzüğünü parmağından çıkarmadığını belirten Çelik, “cenazesini de parmağındaki yüzükten teşhis ettiğini” söyledi. Kızının 6 yaşından bu yana safra kesesinde bulunan kist nedeniyle yedi kere ameliyat olduğunu dile getiren Çelik, “Kistten dolayı doktorlar, ‘yaşamaz’ diyordu. Fakat umudumuzu hiç kesmedik. Kızım yaşamayı çok istiyordu. Umudunu kaybetmedi hiç bir zaman. Yaşamak için mücadele ediyordu. Buna rağmen rahatsız olmadığı sürece çalışır, kendi ekonomisini sağlardı. Dinç durmaya çalışırdı. Ama o kısa ömrünü ona çok gördüler. Kızımı önce bıçakladılar, sonra bedenini yakarak öldürdüler” diye konuştu.

‘Hesap sormak istiyorum’

Sibel’i öldürenlerden Halil Yılmaz’ın bir an önce yakalanmasını istediğini belirten Çelik, “Hesap sormak istiyorum. Artık Sibel’im gitti. Geri gelmeyecek. Mahkeme oluyor sonuç yok, katil yok. Gerçeklerin gizlendiğini düşünüyorum. Cezaevinde tutulan kardeşi de çok şey biliyor. Başta niyetleri delilleri karartıp olayı unutturmaktı. Muhatap bulamıyoruz. Bu olaylar farklı ülkelerde olsa 24 saat içinde her yerde seferberlik ilan edilirdi. Katiller bulundurdu. Kızımın katili bulunana kadar içim rahat değil” dedi.

‘Katillere en ağır ceza verilmeli’

Kızının faillerinin henüz cezalandırılmamış olmasının erkekleri cesaretlendirdiğini söyleyen Çelik, “kızından sonra da yüzlerce kadının öldürüldüğünü” ifade etti. Yargının suçluları bulması, “iyi hal indirimi” ve “tahrik indirimi” uygulamayarak cezalandırmaya gitmesi gerektiğini ifade eden Çelik, “En ağır cezaya çarptırılmaları gerekiyor. Eğer bu yaşanılanların önüne geçilmezse ilk Sibel olmayacak ve ardı arkası da kesilmeyecek” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR