Şiddet başvurularının önüne engel

0
182

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Van Kadın Derneği’nin (VAKAD) yönetici ve aktivistleri, şiddet başvurusu almaya devam ediyor. Kapısına mühür vurulmasının üzerinden 11 ay geçmesine rağmen yönetici ve aktivistlerin sokakta, evlerde hatta parklarda başvuru almayı sürdürdüğü dile getiren VAKAD Başkanı Songül Özinver, her geçen gün başvuru sayısının biraz daha arttığına dikkat çekti. Özinver, kadınların kentte destek alabilecekleri hiçbir kadın kurumunun olmadığına vurgu yaptı.

Ağustosta 5 başvuru

Özinver, OHAL koşullarının kendisiyle birlikte kadına yönelik şiddet, çocuğa yönelik istismar saldırılarını da getirdiğine işaret ederek, “Kadına yönelik artan şiddetin dozunda bir yükseliş var. Kadınlar sadece cinsel şiddet için beni aramıyor. Cinsel, ekonomik, psikolojik şiddet alanında ciddi başvurular alıyorum. Uğradıkları şiddet ve cinsel saldırılar karşısında bir kadına anlatmak aslında bir kadın derneğinden yardım almak istiyorlar. Bizim derneğimizin kapalı olması kadınları gerçekten zorluyor” dedi. Sadece ağustos ayı içinde 5 başvuru aldığını paylaşan Özinver, mülteci kadınların yaptığı başvurularda da ciddi bir artışın olduğuna dikkat çekti.

‘Hesabını kim verecek’

Erkeklerin kadınların durumundan faydalanarak daha fazla cinsel sömürüye maruz bırakıldığının altını çizen Özinver, kadınları ihtiyaç ve isteklerine göre yönlendirdiğini belirtti. Özinver, süren birçok cinsel istismar davasını hala takip ettiklerini de dile getirdi. Kadın dernekleri kapatıldıktan sonra kentte kadına yönelik şiddetin, istismarın ve intihara sürüklenen kadın sayısının giderek artığını sözlerine ekleyen Özinver, OHAL’in bütün kadınları etkisi altına aldığını belirtti. Özinver, “Kapatılan kurumlar, işten çıkarılanlara baktığımızda aslında kadınlara bir darbedir. Mesela ŞÖNİM kuruldu. Belki kadınlar biraz rahatlar diyoruz; ama kadınların önüne konulmuş resmi prosedürler kadınları bezdiriyor. Bir başvurucum şiddete uğradığı için uzaklaştırma almak istedi. ŞÖNİM’e başvuru yaptı; ama 20 gün sürdü. Yine kadınlara hukuki yardımda bulunacak Baro Kadın Komisyonu bile bir açıldı ve sonra hemen kapandı. Avukat yok. 20 günde kadın öldürülse kim hesabını verecek” diye sordu.

WAN/MA

14

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here