‘Şiddet şiddeti örgütler oldu’

Duygu AYBER
İSTANBUL

İstanbul Pendik’te boşandığı erkek tarafından sokak ortasında bıçaklanan Çiğdem Koç, hayatını kaybetti. Pendik’te sokak ortasında işlenen şiddet vakalarının arttığını belirten kadın örgütleri davanın takipçisi olacaklarını vurguladı. 
Çiğdem Koç geçtiğimiz gün çocuklarına kargoyla bilgisayar göndermek için postaneye yürürken, 10 yıl önce boşandığı Mustafa Kara’nın bıçaklı saldırısına uğradı. Koç’u 25 bıçak darbesiyle yaraladı. Koç, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Çevrede bulunan vatandaşlar, kaçmaya çalışan Kara’yı yakaladı.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, kadına ve çocuğa yönelik şiddetin Pendik, Tuzla gibi emekçi semtlerde arttığını vurguladı. Vakalardaki artışın erkek lehine uygulanan ceza indirimleri ve OHAL’in yarattığı korku ve şiddet ortamının yansıması olduğunu ifade eden Doğan, “2 gün önce benzer bir olay Esenyalı’da yaşandı. Bir erkek eşini sokak ortasında darbetti ve insanlar eli cebinde izledi. Bir iki kadının tepkisi üzerine ‘Benim karım, döverim’ dedi. Ertesi gün aynı noktada benim tanık olduğum bir olay yaşandı. Bir erkek, belli ki yaşadığı şiddete dayanamayıp kaçan kadın ve kız çocuğunu sokak ortasında dövmeye çalıştı. O sırada ben ve çevreden birkaç kişi müdahale etmeye çalıştık. Birkaç gün önce de fabrikada ustabaşının tacizine uğrayan bir kadın sokakta kocasının şiddetine uğradı. Bunlar cinayetle sonuçlanabilirdi. Bir şiddet başka bir şiddeti örgütler oldu” dedi. Pendik Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Satı Uğurbaş da, kadınların uğradığı şiddete karşı bir çare aradığını ancak bir araya gelmelerinin bile şiddetle bastırıldığını söyleyerek, “Dernek olarak kadınların şiddete karşı örgütlenmesi ve kadın lehine kalıcı yasalar olması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 

evrensel

EN SON EKLENENLER