Sokak sokak ‘Hayır’ diyecekler

Referandum sürecinde sokak sokak ‘hayır’ı örgütleyeceklerini belirten İzmir’deki kadın örgütü temsilcileri, ‘Bu memleketi diktatörlüğe teslim etmeyeceğiz. Gericiliğin karşısında laikliğin bayrağını kampüs kampüs, sokak sokak yükselteceğiz’ dedi

Meclis Genel Kurulu’ndan geçirilerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulan anayasa değişiklik teklifine karşı itirazlar günden güne yayılıyor. “Tek adam” rejimini destekleyen AKP-MHP blokunun referandum çalışmalarının startını vermesine karşı rejim değişikliğini istemeyenler de kendi “hayır”larını örgütlüyor. “Hayır” demek için alanlara çıkacak olan İzmir’deki kadın örgütleri, son sözü sokaklarda haykıracaklarını belirtti.

9-beritan-altunSosyalist kadınlar da ‘hayır’ diyecek

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) İzmir Sözcüsü Beritan Altun, tekçi erkek zihniyetini referandum sürecinde yıkacaklarını ifade etti. MHP’nin Saray diktasını besleyen bir yerde olduğunu dile getiren Altun, baskılara rağmen referandum sürecinden güçlü bir “hayır” ile çıkacaklarını vurguladı. Altun, “Bütün baskılara rağmen ‘hayır’ diyeceğiz. Kendileri de şu an halkın memnun olmadığını biliyor ve derin kaygıları var. AKP’nin bu kaygısı daha saldırganlaştıracak ve ‘hayır’ diyenlerin sokak çalışmalarını bile engelleyecektir. Biz sosyalist genç kadınlar, Türkiye ve Kürdistan’da ‘hayır’ diyeceğiz” diye konuştu.

Nefes alamadığımız bir ülke

“Biz sosyalist kadınlar biliyoruz ki Türkiye’de başkanlık sistemi, kadın katliamlarının çoğalması ve kadınların nefes alamadığı bir ülke demektir” diyen Altun, sistemin aynı zamanda “bir şeriat sistemi” olduğunu dile getirdi. AKP’nin kadınların gücünü OHAL sürecinde iyi gördüğünü dile getiren Altun, “Yasaklara, yoğun ablukalara rağmen kadınlar sokakları hiç terketmedi ve Saray diktatörlüğüne karşı hep dimdik durdu. AKP bugün kadınları tehdit olarak gördüğünden başkanlıkla beraber ilk darbeyi de kadınlara vuracağından eminiz” dedi.

9-emine-akbaba‘Hayatımızı savunacağız’

Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi Emine Akbaba ise AKP’nin kendi iktidarını “tek adam” diktatörlüğü ile sağlama almaya çalıştığını söyledi. Halkın iradesi ve ülkenin geleceğinin bir kişiye teslim edilemeyeceğini dile getiren Akbaba, “Bu memleket bizim, gidecek başka yerimiz yok. Diktatörlüğe teslim etmeyeceğiz. Gericiliğin karşısında laikliğin bayrağını kampüs kampüs ve sokak, sokak yükselteceğiz. Kadın düşmanlarına karşı hayatımızı savunacağız. Bedenimize, emeğimize, kimliğimize, yaşamımıza sahip çıkacağız” diye belirtti.

Sokak sokak ‘hayır’

Kampüslerden sokaklara “hayır”ı örgütleyeceklerini aktaran Akbaba, şöyle devam etti: “Yere batsın Sarayı’nız diyerek ‘hayır’ direnişini yükselteceğiz. Tecavüzü meşrulaştıramazsınız diyerek Meclis’in kapısına dayanan biz kadınlar o yasayı nasıl geri çektirdiysek şimdi de sokak sokak ‘hayır’ diyeceğiz. Bu memleketi gerici, faşist bir diktatörlüğe teslim etmeyeceğiz. Eşit, demokratik, özgür bir ülke için adım adım yürüyoruz.”

İZMİR

EN SON EKLENENLER