Sorun boşanma değil boşan(a)mama

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadınlara dönük saldırı haberlerine her gün yenileri eklenirken, AKP bu saldırıları engelleyici politikalar yerine, boşanmayı engelleme çalışmalarına başladı. Yaşananları değerlendiren KCDP Genel Sekreteri Ataselim, meselenin boşanmakta değil boşanamamakta olduğunu söyledi

AKP’nin kadın düşmanı politikalarının sonucu olarak ,geçtiğimiz günlerde dile getirdiği kadınların boşanmalarını zorlaştıracak olan “arabuluculuk” kurumu ve çalışmalarına dönük tepkiler sürüyor. Önceki gün yayınlanan Ekim ayı kadın cinayetleri raporunda, katledilen 40 kadından 5’nin boşanmak istediği için katledilmesi ise, bu tartışmayı yeniden gündeme getirdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, arabuluculuk uygulamasına karşı kadınların mücadele edeceklerini dile getirdi.

Tek bir olumlu adım yok

Boşanmaları Araştırma Komisyonu raporu gündeme geldiği dönem, yaptıkları eylemleri hatırlatan Ataselim, “O dönem komisyonu da raporunu da tanımıyoruz diyerek eylemler yapmıştık. Fakat bu yıl önce müftülük yasası; ardından arabuluculuk uygulaması gündeme geldi. Ülkede kadınlar lehine tek bir adım atılmıyor” dedi.

Sadece Eylül’de 27 kadın öldürüldü

Kadınların hemen her gün ve her alanda şiddete maruz kaldığını belirten Ataselim, “Özellikle boşanmak istedikleri için çok fazla kadın arkadaşımız öldürülüyor. Bu yılın Eylül ayına kadar sadece evliliğini sonlandırmak veya barışma teklifini reddettiği için 27 kadın öldürüldü. İlişkisini sonlandırmak istediği için de 11 kadın arkadaşımız öldürüldü. Yani demek istediğim şu; bu ülkede kadınların esas sorunu boşanamamadır, boşanmaların ne kadar zorlaştırılacağı değildir” diye konuştu.

Kadınlar ‘yuvaya’ mahkûm ediliyor

Ataselim, Kadınların “hayır” demesini kabul etmeyen erkek zihniyetin geriletilmesi yerine, güçlendirildiğini ifade etti. Ataselim, “Boşanma başvurusu yaptım, tüm delillerim de mevcut ama dava sürekli ileriki tarihe erteleniyor” şeklinde başvurular geldiğini aktararak, “Yani o cezanın sonuçlanması sürecini uzatarak, aslında hem bir tür cezasızlık politikası işletiliyor, hem de kadınlar yılgınlığa itilmeye çalışılıyor. Aile bütünlüğü gerekçesiyle, kadınları şiddet gördükleri sözde ‘yuvalara’ mahkûm etmeye çalışıyorlar” dedi.

Haklarımız için mücadele edeceğiz

Ataselim, evliliğe karar verebilen iradelerin boşanmaya da karar verebileceklerini hatırlatarak, “Evliliğe birlikte karar verebilen iki özne, bir sorun yaşandığı zaman bir tarafın itirazı ve beyanı ile bu sözleşmeyi sona erdirebilir. Bu bir insan hakkıdır ama arabuluculuk getirilirse, kadınların bu hakkı ellerinden alınacak” diyerek, buna karşı mücadele edeceklerini söyledi.

İSTANBUL/JINNEWS

12

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR