Sorun toplumsal mücadele de toplumsal olmalı

Post date:

Author:

Category:

11 yaşında bir çocuğun doğum yapması ile gündeme gelen Amed’in Çınar ilçesinde faaliyet yürüten Jinwar Kadın Merkezi çalışanı Ümran Nar, erken yaşta evliliklerin toplumsal bir sorun olduğunu, mücadelenin de toplumsal olması gerektiğini söylüyor

11 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara maruz kalmasının ardından doğum yapması ile gündeme gelen Amed’in Çınar ilçesinde faaliyet yürüten Jinwar Kadın Merkezi’nden Sosyolog Ümran Nar, erken yaşta evliliklere karşı ilçede yürüttükleri mücadeleyi anlattı.

Belediyenin Kadın Politikalar Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet yürüten kadın merkezinin, “Erken Yaşta ve Zorla Evlilikle Mücadele Eğitimi” ile ilçe merkezi ve köylerde yaptığı eğitim çalışmalarında toplumsal baskı ile kadınların erken yaşta evliliğe zorlandığını ifade eden Nar, sorunun toplumsal olduğuna, bu nedenle de toplumsal bir mücadeleye ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapıyor.

Kaymakamlık izin vermedi

İlçe merkezinde yaptığı çalışmalarda görüştükleri 144 kadından 61’nin erken yaşta evlilik gerçekleştirdiğini paylaşan Nar, bunun üzerine bir eğitim planı oluşturduklarının ancak kaymakamlığa yapılan resmi başvuruda red cevabı aldıklarını söylüyor. Bu nedenle okullarda eğitim veremediklerini aktaran Nar, erken yaşta evliliğe zorlanan 61 kadın ile yapılan görüşmelerde ise kadınların risk altında yaşam mücadelesi vermesinden dolayı eğitimin ikinci planda kaldığını vurguluyor.

Şiddet böyle başlıyor

Erken yaşta evliliğin hem çocuk cinsel istismarı hem de insan hakkı ihlali olduğuna dikkat çeken Nar, “Kadına yönelik şiddet bu şekilde başlıyor. Kadına yönelik şiddet sadece kadınların değil toplumun sorunudur. Bütün toplumsal mekanizmaların devreye girerek kadına yönelik şiddetle mücadele etmesi gerekir. Erken yaşta evlenen kadın, ruhsal, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalıyor” dedi.

‘Kurtuluş olarak görülüyor’

Erken yaşta evliliğin savaş ve göç dönemlerinde daha da artış gösterdiğini söyleyen Nar, mevsimlik işçi olarak çalışan çocuk işçilerin ‘evliliği bir kurtuluş’ yolu olarak gördüğünü dile getirerek şunları belirtti: “Kadınlar ile yapılan görüşmelerde evliliğin bir kurtuluş yolu olmadığı, aksine daha çok sorumluluk ile birlikte şiddetin arttığı tespitine vardık. Kadınlar çocuk yaşta mücadele edemediklerini aktarıyor.”

1 ay geçti açıklama yok

11 yaşındaki G.’nin cinsel istismara uğrayıp doğan bebek ile birlikte alıkonulmasına ilişkin, dün bir basın açıklaması da yapan Jinwar Kadın Merkezi, olayın üzerinden bir ay geçmesine rağmen hiçbir yetkili kurum veya kuruluştan açıklama yapılmamasına dikkat çekti. Yaşanan istismar olayının üstünün örtülmesine dönük her adımın daha çok çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasına yol açacağını vurgulanan açıklmada, “Bu olayın aydınlanması için kurum olarak bunun takipçisi olacağımızı ve mücadelesini vereceğimizi söylüyoruz” denildi.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR