Söyleyecek sözü olan kadınları buluşturan dergi: Kadın Emeği

Post date:

Author:

Category:

Kolektif bir çalışmanın ürünü olarak çıkarılan Kadın Emeği dergisiyle her kesimden kadınlar, kalemini kendi yaşamından esinlenerek konuşturuyor. Kadın Emeği Kolektifi üyesi Özge Kamiloğlu, “Erkeklerin tarihini bir kenara atıp kendi tarihimizi yazalım” diyerek kadınları çekinmeden yazmaya çağırdı.

Kocaeli Kadın Emeği Kolektifi’nden kadınların 3 ayda bir kolektif bir çalışmanın ürünü olarak çıkarttıkları Kadın Emeği dergisi, kadınları kendi dillerinde anlatarak yayın hayatında “Biz de varız” diyor. Ülkede yaşanan siyasal süreçten kaynaklı ara veren dergi, dokuzuncu sayısı ile tekrar kadınlarla buluştu. Dergide, üniversiteli kadınların, ev işçilerinin sorunları, transların ve seks işçilerinin sorunları kendi yaşadıkları pratikler üzerinden dile getiriliyor. Ev işçisinden öğretmenine, öğrencisinden feministine tüm kadınların kalemini rahatlıkla konuşturduğu dergide, ayrıca kültür programlarına da yer veriliyor. Her kadının uzmanlaştığı konu başlıkları ile katkı sunduğu dergiye, her ilden ve her evden yazılar yazarak destek veren kadınlar, dergi ile medyada yer alan cinsiyetçi söylemlere karşı da mücadele alanı buluyor.

Kadın Emeği Kolektifi üyesi Özge Kamiloğlu, neden böyle bir dergiye ihtiyaç duyduklarını ve derginin içeriğini anlattı.

‘KADINLARIN YAZACAK VE SÖYLEYECEK SÖZLERİ VAR’

Kadınların hayatına değinen her konuda yazacak ve söyleyecek sözleri olduğunu vurgulayan Kamiloğlu, “Kadınlar olarak hayatımızın her alanında öteki olarak görülüyoruz, her zaman ikinci planda ve erkeklerin iktidarı altında bırakılmaya çalışılıyoruz. Biz bu durumu tabi ki reddediyoruz. Neden kendi dergimiz olmasın? Neden tamamı ile bizim ürettiğimiz bir dergi olmasın dedik ve işe koyulduk. Tepki dili, basının kullandığı eril dil çok baskın. Biz de bunu değiştirmek için bu dergiyi çıkardık ve çevremize kadın dili ile yazılmış bir dergi sunduk. Çünkü bir kadının bakışı ile yazılan bir haber çok farklı oluyor. Bunu da topluma adapte etmeye çalışıyoruz” dedi.

Kamiloğlu, gazete bayilerinde satışa sunulan ve mutlaka bir kadın figürünün cinselliği ile kapakta yer aldığı dergilere alternatif olduklarını söyledi.

‘HER KESİMİN KALEMİ İLE KENDİSİNİ İFADE ETMESİNİ İSTEDİK’

Kamiloğlu, her kesimden kadının katkı sunmasını benimsediklerini ve bu yüzden de okuma yazması olmadığı için kendisini ifade edemeyen kadınlar için yazı atölyeleri başlattıklarını dile getirdi. Derginin içeriğine ilişkin de bilgi veren Kamiloğlu, şöyle dedi: “Üniversiteli kadınlara bir köşe ayırdık ve onların sorunlarını gündeme taşıdık. Yine ev emekçisi kadınların kendi yazdıkları yazılar ile yaşadıkları sıkıntıları dile getirebilecekleri bir bölüm ayırdık. Her kesimin kendi kalemi ile kendini ifade etmesini istedik çünkü ben bir ev emekçisinin problemini onun kadar iyi anlatamazdım. Bu yüzden önemlidir.”

‘ERKEKLERİN TARİHİNİ BİR KENARA ATIP KENDİ TARİHİMİZİ YAZALIM’

Kadınlara çekinmeden yazmalarını ve yazdıklarını da kendilerine ulaştırılması çağrısında bulunan Kamiloğlu, “Önemli olan iyi ya da kötü olması değil kendimizi ifade etmiş olmamızdır. Yaşadıklarımızı konuşmak, konuştuklarımızı yazmak, yazdıklarımızı çoğaltmak için, erkeklerin tarihini bir kenara atarak kendi tarihimizi yazmak için, tüm kadınları çekinmeden yazmaya davet ediyorum” diye belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR