Sözleşme uygulansaydı Hatice yaşıyor olacaktı

Post date:

Author:

Category:

Kocaelili kadınlar, 9 aylık bebeğinin önünde evli olduğu erkek tarafından katledilen Hatice Senem için eylemdeydi. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alan iktidarın bu katliamlardan sorumlu olduğunu vurgulayan kadınlar, “Artık yeter!” dedi.

Eyleme konu olay, geçen perşembe gecesi Derince’de meydana geldi. Mehmet Senem, 23 yaşındaki Hatice Senem’i başına sert bir cisimle vurarak öldürdü. Hatice Senem’in hastanede yapılan otopsisinde 2 gün boyunca işkenceye maruz bırakıldığı ortaya çıktı.

Kocaeli Kadın Platformu ve Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi üyeleri, önceki akşam Hatice Senem ve tüm katledilen kadınlar için İzmit Belediye İşhanı önünde bir araya geldi. Açıklamayı okuyan Elif Sinem Arıkan, “Bizler yoksulluğun, şiddetin, istismarın, ekolojik talanın yangın yerine çevirdiği bu ülkede, yalnızca nefes almak için mücadele ediyoruz artık. Cinayet faillerine verdiğiniz tüm cesarete, ataerkil zihniyetinize rağmen susmuyoruz, susmayacağız” dedi. Siyasi iktidarın, kadınların yaşam hakkına kasteden politikalarına da dikkat çeken Arıkan, “Tüm bu katliamların sorumlusu, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alanlardır. Sözleşme etkin uygulansaydı bugün Hatice ve diğer kadınlar aramızda olabilirdi. İşte tam da bu yüzden İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesini uygulatma mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Vahşice katledilen Hatice ve diğer tüm kadınlar adına bir kişi daha eksilmemek ve haklarımıza kavuşmak için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR