Şubat’ta 22 kadın katledildi, 12 de şüpheli ölüm

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü arifesinde açıklanan Şubat ayı şiddet ve katliam bilançosuna göre, erkekler en az 22 kadını katletti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Şubat ayı kadına dönük şiddet ve katliam bilançosunu açıkladı. Rapora  göre, geride bıraktığımız ay içerisinde 22 kadın katledildi, 12 kadın ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 15 kadının öldürülme “bahanesi” tespit edilemedi, 2’si ekonomik, 5’i boşanmak istemesi, arkadaşlık ve barışma isteğini reddetmesi gibi kendi hayatlarına dair karar almak isterken öldürüldü. Platform açıklamasında, “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe;  adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

Dersim’de 5 Ocak’tan beri kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku ile ilgili hala bir gelişme yaşanmadığına da dikkat çeken Platform, etkin bir soruşturma yapılmasını istedi.

8 Mart’a çağrı

Yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye’nin farklı bölgelerinden, farklı illerinden, farklı meydanlarından her biri birbirinden farklı kadınların eşitlik ve yaşam hakları için bir araya geleceği kaydedilen açıklamada, “Bütün kadınları “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganıyla çıkacağımız meydanlara mücadeleyi büyütmek için bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR