Suriye’de çözüm yakın öncüsü kadınlar

1
213

Kurucu kongresini Suriye’nin farklı bölgelerinden kadınların katılımı ile Minbic’te yapan Suriye Kadın Meclisi, resmi sözcüsünü seçti. Kongrede söz alan kadınlar, ‘Suriye’de çözümün yakın olduğunu ve öncüsünün kadınlar olacağını’ söyledi

Suriye Kadın Meclisi Kurucu Kongresi, “Örgütlü Kadın, Merkezi Olmayan Demokratik Suriye İnşasının Temelidir” sloganı ile Minbic’te yaptı. Lazkiye, Şam, Tartus, Humus, Heleb, Dêrazor, Rakka, Tabka kentleri ile Efrîn, Kobanê ve Cizîr’den 150 delegenin katıldığı kongreye aynı zamanda Kuzey Suriye Demokratik Federasyon Sistemi Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hedîye Yûsif ve Cizîr Eşbaşkanı Hîva Erebo ve Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Îlham Ehmed katıldı.

‘Haklarımız için mücadele ediyoruz’

Konuşmacılardan Minbic Meclisi Eşbaşkanı Zeyneb Qenber, Demokratik Suriye’nin inşasında kadınların öncü bir rol oynacağını ve ‘çözümün çok yakın olduğunu’ söyledi. Zeynep, “Suriye’nin içinden geçtiği zor koşullara rağmen çözümün yakın olduğunu görüyoruz. Kadınlar, özgür ve demokratik Suriye’nin ve çözümün öncülüğünü yapacaklar. Hep birlikte uzun dönemlerin yaralarını iyileştirelim ve kendi kararımızla demokratik toplumu inşa edelim” diye konuştu.

Şamlı kadınlar adına konuşan Suhêr Sermînî ise, şu sözleri ifade etti: “Biz mücadeleci kadınlar, haklarımızın sağlanması için mücadele veriyoruz. Tarafların çoğu çözümün önünde engel oluşturma çabası içindedir. Meclisimizin yaşamın her alanında iyi bir rol oynayacağını umut ediyoruz.”

Resmi sözcü seçildi

Yapılan tartışma ve konuşmaların ardından MSD (Demokratik Suriye Meclisi) Kadın Bürosu Üyesi Lina Berekat, yapılan oylama ile Suriye Kadın Meclisi Resmi Sözcüsü olarak seçildi. Ayrıca Süryani Kadın Birliği Üyesi Siham Qeryo ve Kongre Hazırlık Komitesi’nden Lorin İbrahim, sözcü yardımcısı olarak seçildi.

Açıklama ile sona erdi

İkinci gününde yapılan basın açıklaması ile sona eren kongrede açıklamayı Meclis Sözcüsü seçilen Lîna Bereket ve yardımcıları Lorîn İbrahim ile Sîham Qerbû okudu. Açıklamada Suriye’deki savaşın yol açtığı hak ihlalleri ve kadınlar üzerindeki etkileri hatırlatırlarak, “Kadınlar, tüm acılarını omuzlarına yükledi” ifadelerine yer verildi ve bu nedenle kadınların ortaklaşması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, kurucu kongrede yeni yönetimin ve meclis sembolünün belirlendiği ifade edilerek, meclisin görevlerine değinildi: “Kadınların, yeni Suriye Anayasası formuna katılması ve tartışmalarla Suriye krizinin demokratik çözümünü desteklemek için çalışmalar yürütecek. Kadın özgürlüğü temelinde demokratik ve ekolojik bir toplumun inşa edilmesi için çalışmalar yürütecek.”

Önemli bir adım

Kongrenin ardından ANHA’ya konuşan sosyal araştırmacı Şifah Sewan, kongrenin de Minbic’te yapılmasının moralleri yükselttiğini ifade etti. Yeni sistemde eşbaşkanlık uygulamasının yeni ve önemli bir adım olduğunun altını çizen Şifah, “Dikkat çekici olan Kuzey Suriye’de kadınlar özgür yaşamı inşa etmek için yaşamın her alanında öncüler ve eski devrim tecrübelerinden de yararlanıyorlar” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here