Tabkalı kadınlar: Onlarca kişi QSD’yi bekliyor

Post date:

Author:

Category:

‘Fırat’ın Gazabı’ Hamlesi kapsamında Tabka kentine devam eden oprerasyonda onlarce köy ve mezra Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından özgürleştirildi. Tabka’ya doğru ilerleyen savaşçılar, onlarca köylüyü de DAİŞ esaretinden kurtardı. Kurtarılan köylerdeki kadınlar DAİŞ’in kentteki 3 yıllık esaretini anlattı.

Binlerce kadın var

QSD’ye sığınan 5 çocuk annesi Delal Ebdo Mihemed, DAİŞ çeteleri tarafından 3 kez soruşturmaya alınmış. Evinden izinsiz dışarı çıktığı için soruşturulduğunu söyleyen Delal, kendisi ile birlikte anne ve dayısının kızının da sorguya alındığını ve işkenceye maruz kaldığını anlattı. Delal, DAİŞ çetelerinin herkesin içinde kadınları sorguya aldığını söyledi: “Çarşıya çıkmak bizim için ölümden beterdi. Bir kadını gözlerini peçesi ile kapatmadığı için gözümün önünde sokak ortasında dövdüler. Bunu yaşayan binlerce kadın var. Lütfen hepsini kurtarın. Yeniden yaşama kavuşturun.”

QSD’ye çağrı yaptık

18 yaşında olan ve ailesi DAİŞ’in elinde olduğu için yüzündeki peçeyi çıkarmadan konuşan H.E. ise, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Kadınlara el koymak ve onları katletmek için gerekçe arıyorlardı. Bunu ben de yaşadım. Bir keresinde beni zorla götürmeye kalktılar. Bağırıp, çağırdım etraftakiler toplandı. Çevrede bulunan insanlar beni kurtardı. O günden sonra bir daha dışarıya çıkamadım.” Ailesinden bazı kişiler ile birlikte Tabka’dan kaçtıklarını söyleyen H.E., QSD’ye kendilerini kurtarmaları için çağrı yaptıklarını söyledi: “Sivil olduğumuzu anlayınca koşarak, bize yardım etmeye geldiler. Arkamızda kalan ve onlardan kaçamayanların hepsi QSD’nin gelip onları kurtarmasını bekliyor.”

Kentimizi viraneye çevirdiler

49 yaşındaki Nura Xidir da, DAİŞ’in kentlerini işgal ettiği günden beri kadınları siyaha büründürmeye çalıştığının altını çizdi. Onlarca kadının Tabka merkezinde herkesin gözü önünde recmedildiğini ifade eden Nura, bu recimlerin kent merkezinde bulunan Fatime Zehra Meydanı’nda yapıldığını aktardı. QSD alanlarında güvende olduklarını anlatan Nura, şu çağrıyı yaptı: “Viraneye harabeye çevirdikleri kentimizi kurtarmanızı istiyoruz. Çocuklarımızı kurtarın.”

Rakka/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR