“Tecride ve kadına şiddete karşı” 11 Kasım’da Diyarbakır Mitingi…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TJA ve HDP Kadın M:eclisi, 11 Kasım’da Diyarbakır’da düzenleyeceği mitinge hazırlanıyor. İki ana teması olan mitinge çağrı yapan kadınlar, ‘Baskı ve şiddet politikasına karşı kadınlar miting alanını doldurmalı, ses vermeli’ dedi

Tevgera Jinên Azad/Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi öncülüğünde, 11 Kasım’da Amed İstasyon Meydanı’nda “Özgürlük Kazanacak” sloganı ile miting gerçekleştirilecek. Yaklaşan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesi ile düzenlenen mitingin iki ana teması olacak: Artan kadına yönelik şiddet ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan ağır tecrit. Mitinge TJA bileşenlerinin yanı sıra DTK ve DBP de katılacak.

Tecrit toplumsal bir sorun

Mitinge ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan HDP İl Yöneticisi Suzan İşbilen, saat 11.00’de başlayacak mitinge katılım çağrısı yaptı. Temel gündemlerinden birinin Öcalan’a uygulanan tecrit olduğunu ifade eden İşbilen, tecridin toplumsal bir sorun olduğuna vurgu yaptı.

Baskı politikalarına karşı

Mitingle ilgili kadınların yoğun bir çalışma yürüttüğünü ve AKP hükümetinin OHAL ve KHK’ler ile kurduğu baskı politikasına karşı, mitingin bir amacının da ‘OHAL ve KHK’lerin etkisini kırmak’ olduğunu söyledi. İşbilen, “Bu süreci kadınların götürdüğü açıktır. Özelikle kadına yönelik baskı ve şiddet politikasına karşı kadınlar miting alanını doldurmalı. Ses vermeliyiz” çağrısı yaptı.

Tüm dünyaya bir mesaj verelim

Jinnews’e konuşan DBP Diyarabakır il eşbaşkanı Ruken Akça ise, kadına şiddetin her geçen gün arttığını ve kadınların bu kırıma karşı alanlarda olması gerektiğini belirtti. Akça, kadınlara şu çağrıyı yaptı: “Hep beraber sesimizle, coşku ve zılgıtlarımızla alanı renklendirelim. Bütün Ortadoğu ve dünyaya bir mesaj verelim. Özgürlük ve mücadele kazanacak. Bu temelde tüm kadınlarımızı İstasyon Meydanı’na çağırıyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR