Temmuz ayında 34 kadın, 17 çocuk öldürüldü

0
140

Türkiye’de Temmuz ayında en az 34 kadın ve 17 çocuk erkekler tarafından öldürüldü. 56 kadına şiddet uygulayan erkekler, 32 çocuğu ise cinsel istismara maruz bıraktı.

AKP hükümetinin 15 yıllık iktidarı boyunca kadına yönelik şiddet, yüzde bin 500 artış gösterdi. Bu oran OHAL ortamında her geçen gün daha da artıyor. Gazete Şûjin’in derlediği verilere göre; erkekler Ocak ayında 37, Şubat’ta 30, Mart’ta 35, Nisan’da 31, Mayıs’da 39, Haziran’da ise 36 kadını öldürdü. Temmuz ayında da düşüş yaşanmadı ve en az 34 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Böylelikle 2017 yılının ilk 7 ayında en az 242 kadın öldürüldü.

Kadınlar her gün boşanmak istedikleri, kendi hayatlarına ilişkin karar vermek istedikleri ya da başka kadınların hayatlarını korumaya çalıştıkları için en yakınındaki erkekler ya da tanımadıkları erkekler tarafından öldürülüyor. Cezasızlık politikaları ve Meclis’in kadın haklarını törpüleyen uygulama ve girişimlerinden cüret alan erkekler, Temmuz ayında 36 kadını katletti. 56 kadın ise erkeklerin şiddetine maruz kaldı.

Temmuz ayında kadınların yüzde 56’sı tanıdığı erkekler tarafından öldürülürken, yüzde 35’i ise şüpheli şekilde hayatını kaybetti.

Yine kadınların yüzde 3’ü tanımadığı erkekler tarafından öldürülürken, 2 kadın güvencesiz çalıştıkları iş yerlerinde iş cinayetleri sonucu hayatından oldu. 9 kadın ise iş kazaları sonucu yaralandı.

Gazete Şujin’in verilerine göre; Temmuz ayında 9 kadın kendini şiddete, tacize maruz bırakan ve tecavüz girişiminde bulunan erkeklere karşı öz savunmada bulundu.

32 ÇOCUK İSTİSMAR EDİLDİ 17 ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

Çocuklara yönelik istismar, cinayet ve saldırılar da her geçen gün artıyor. Her gün çocukların istismara maruz bırakıldığı bir yerde Meclis’in çocuk yaşta evlendirmeyi arttıracak olan müftülere nikah kıyma yetkisini gündeme getirmesi dikkat çekiyor.

Temmuz ayında erkekler en az 32 çocuğu cinsel istismara maruz bırakırken, 17 çocuğu da öldürdü.

2 çocuk zırhlı araç çarpması sonucu hayatını kaybederken, 1 çocuk da yerde bulduğu cismin patlaması sonucu yaşamını yitirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here