Terzi’ye saldıran Çakıroğlu’nun tutuklama talebi reddedildi

Post date:

Author:

Category:

Mahkeme, metrobüste yolculuk yaptığı sırada Ayşegül Terzi’ye saldıran ve çıkarıldığı ilk duruşmada tahliye edilen Abdullah Çakıroğlu’nun tutuklanma talebini bir kez daha reddetti.

İstanbul Çekmeköy’de bindiği metrobüste, Ayşegül Terzi’ye saldıran Abdullah Çakıroğlu isimli erkeğin yargılandığı davanın 5’inci duruşması İstanbul Anadolu 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bir önceki duruşmada hakkında, zorla getirilme kararı verilen tutuksuz bulunan Abdullah Çakıroğlu duruşmaya katıldı. Ayşegül Terzi’nin bulunmadığı duruşmayı, İzmir Baro Başkanlığı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi üyeleri ve çok sayıda kadın avukat takip etti.

Bir önceki duruşmada beklenen ancak bu duruşmaya sunulan Çakıroğlu’na ait Adli Tıp Kurumu raporunun içeriği okundu. Müşteki Ayşegül Terzi’nin Adli Tıp Kurumu’ndan yaralanma ile ilgili raporu ise mahkemeye ulaşmadı.

ÇAKIROĞLU’NUN TUTUKLANMASINI TALEP ETTİ

Ayşegül Terzi’nin avukatlarından Birsen Baş Topaloğlu, Çakıroğlu hakkında ATK’nin raporunda yazılmış olan ‘Akli dengesi yerindedir’ tespitini hatırlatarak, “Sanık vekili algı yaratıp adaletin gecikmesini sağlama çabasındadır. Sanık tahliye edilirken, akıl hastası olma ihtimali nedeniyle tahliye edilmişti. Sanık bu suçu bilerek ve isteyerek işlemiştir. Sanık müvekkilimi tanımamaktadır ve savunmalarında tüm kadınlara yönelik kast görünmektedir. Sanık tarafından bütün kadınlar tahrik edici oluyor” sözlerini kullandı. Topaloğlu, Çakıroğlu hakkında adli kontrol şartlarının yetersiz kalacağını savunarak, yeniden suç işleme oranının yüksek olmasından kaynaklı tutuklanmasını talep etti.

‘Kendim, kızım ve tüm kadınlar adına tedirginim’

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi vekili Avukat Hale Akgün de, “Ben kızım ve tüm kadınlar adına tedirginim. Pişmanlık göstermemiştir, tekrar suç işleme ihtimali vardır. Akıl sağlığı da yerindedir” dedi.

Çakıroğlu yaptığı savunmada ise, “Olayla ilgili bir şey hatırlamıyorum. Normalde ilaç kullanıyordum; ama o gün ilaçlarımı kullanamamıştım. Fazla da bir şey hatırlamıyorum. Hatırladığım (Ayşegül), iki kişilik yer kapladığıdır” dedi.

‘HERKES HAK ETTİĞİNİ BULUR’

Çakıroğlu’nun avukatı Şemsi Dak, Ayşegül Terzi’nin avukatlarının taleplerinin reddinin talebinde bulunarak yapmış olduğu savunmada Çakıroğlu’nun akli dengesinin yerinde olmadığını savunmayı sürdürdü. Müvekkilinin tutuklanması için kamuoyu baskısı yaratıldığını kaydeden Dak, “Kişiye özel yasalar çıkarıldı. Buradan adalet çıkar ve herkes hak ettiğini bulur. Adli Tıp raporu bunların yansıması niteliğindedir. Biz rapora itiraz ediyoruz. Raporlar bilimsel değildir. Dosya kapsamına göre deliller toplanmıştır. Müvekkilimin kaçma şüphesi yoktur. Müvekkilim buraya gelirken bir saldırı olsa bunun hesabını kim verecektir. Mahkeme istediği takdirde her zaman hazır ederiz. Kişiye özel yasa çıkarılması tutuklanmasını gerektirmez. Müştekinin Adli Tıp raporu dönmemiştir. Müvekkilimin bu arada Adli Tıp Genel Kuruluna sevk edilmesini ve müvekkilimin duruşmalarda vareste tutulmasını talep ederim” diye konuştu.

MAHKEME 7 EYLÜL’E ERTELENDİ

Sanık avukatının “Herkes hak ettiğini bulur” sözlerine itiraz eden Ayşegül Terzi’nin avukatları mahkemeye hakaret edildiğini ve Ayşegül’ün başından geçenlere ithafen söylendiğini savunarak, zapta geçen bu cümlenin değiştirilmesini talep etti. Zabıtta sözü geçen cümle düzeltildi.

Ara kararını açıklayan mahkeme hakimi, mağdur Terzi’nin yaralanmasına ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan istenen raporun dönüşünün beklenmesine karar verdi. Sanık Çakıroğlu’nun tutuklanması taleplerini reddeden mahkeme hakimi, sanığın avukatınca Adli Tıp raporuna yönelik yapılan itirazı da raporun yasaya uygun olduğu gerekçesiyle reddetti. Mahkeme hakimi, sanık Çakıroğlu’nun duruşmalardan vareste tutulması talebini de reddederek, duruşmayı 7 Eylül 2017’ye erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR