TJA Van’da yeryüzü sofrası kurdu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TJA Van İl Kadın örgütünün kurduğu yeryüzü sofrasında bir araya gelen kadınlar iftarlarını açtı.

Tevgera Jinên Azad (TJA) Van İl Kadın Örgütü tarafından yeryüzü sofrası kuruldu. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Binası bahçesinde düzenlenen iftara Barış Anneleri, HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda kadın katıldı. İftar programı öncesi çocuklar tarafından mevlit okundu.

KIŞANAK VE TUNCEL ŞAHSINDA KÜRT KADINLARI YARGILANIYOR

Görevden alınan Edremit Belediye Eşbaşkanı Rojbin Sevil Çetin, verilen iftar yemeğiyle kadınların birlikteliğinin güçlendirmesi temennisinde bulundu. Konuşmasında tutuklu bulunan DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın duruşmalarını hatırlatan Çetin, Tuncel ve Kışanak şahsında Kürt kadınlarının yargılandığını söyledi.

Yine geçtiğimiz hafta Diyarbakır’da gözaltına alınan 15 TJA üyesi siyasetçinin gözaltına alınmasına da değinen Çetin, “2 yıldan fazla süredir Kürt kadınları ve Kürt siyasetçi kadınlarının ve diğer kadınların üzerinde büyük saldırılar vardır. Kadın her zaman direnerek zorluklara ve katliamlara karşı gelmiştir. Kürt kadınları tarihinde zulmün ve sömürünün karşısında dik durmuştur. Kürt kadınları olarak her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olduk. Bugüne de böyle bakmak lazım” dedi.

‘TÜM KADINLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN KADINLARIN MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR’

Çetin kadınların mücadelelerinin hiç eksilmediğini söyleyerek konuşmasını şöyle sonlandırdı; “Arkadaşlarımız belki gözaltına alındılar ama Kürt kadınları ellerini başını zalimlerin önünde eğmemiştir. Kürt kadınları ve Kürt siyasetçi kadınlarının ve diğer kadınların üzerinde büyük saldırılar vardır. Kadın her zaman direnerek zorluklara ve katliamlara karşı gelmiştir. Kürt kadınları tarihinde zulmün ve sömürünün karşısında dik durmuştur. Belediye başkanları, siyasetçi kadınlar olmak üzere çoğu kadın tutukludur. Her dönemde kadınlar mücadelesini bırakmamışlardır. Tutuklama ve katliamlarla da Kürt kadınları tüm kadınların özgürlüğü için mücadele etmeye devam ediyor.”

İftar yemeğinin ardından müzik dinletisi ile program son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR