TJA yeni bir dönem başlatıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TJA bileşenlerinin yeni dönem yol haritasını belirlemek amacıyla Amed’de düzenlediği 1’inci ara dönem toplantısı dün sona erdi. 2 gün süren toplantı boyunca bir dizi kararlar alan kadınlar, sonuç bildirgesini açıkladı

Tevgera Jinên Azad (TJA) bileşenleri Amed’de düzenlenen ara dönem toplantısının ardından, sonuç bildirgesini açıkladı. Yeni dönem yol haritaları ile ilgili önemli tartışmaların yürütüldüğü toplantıda kadınlar, önemli kararlar aldı. Kadınlar, 2 gün boyunca Dünya ve Ortadoğu’da gelişen siyasi gündem ve savaş politikaları ile birlikte artan kadın katliamları, çocuk istismarı ve uyuşturucu bağımlılığına karşı mücadele yollarını da tartıştı.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan TJA aktivisti Fatma Kaşan, dün sabah saatlerinde birçok TJA aktivistinin gözaltına alındığını hatırlatarak, kadınlara yönelik saldırıları kınadı. HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit tarafından okunan sonuç bildirgesinde gözaltılar hatırlatılarak, kadın katilleri ve tecavüz zanlılarının serbest bırakıldığı ancak bunlara karşı mücadele yürüten kadınların tutuklandığı belirtildi. Dün sabah Amed’in Licê ilçesinde panzerle katledilen Pakize Hazar’a da değinilen bildirgede, “Hazar, panzer kazası süsü verilen bir katliamla yaşamını yitirmiştir. Bu gözaltılar ve katliam, toplantımıza ve kadın hareketinin mücadelesine yönelik bir saldırıdır” denildi.

Toplantının ardından alınan kararlar ise şöyle;

*‘Önderlikle Mutlaka Kazanacağız’ kampanyamızın 2. aşamasının ‘Öcalan’a Özgürlük’ talebiyle yürütülmesi ve ‘Demokratik Birliğin Yol ve Yöntemleri’ konulu kadın konferansı, sempozyum ve eylemlerin örgütlendirilmesi.

*‘Yaşamımı, Bedenimi ve Toprağımı Savunuyorum’ şiarı ile kadın katliamlarına, tecavüz ve fuhuş çetelerine karşı mücadele kampanyasının başlatılması.

*Bunun için tüm kadın yapılarıyla ortak belirlenecek bir gün ve şiar ile, büyük kadın yürüyüşünün gerçekleştirilmesi.

*Batman’da sempozyum, Türkiye genelinde panel, seminer ve kadın toplantılarıyla kadın cinayeti ve tecavüze karşı kadın savunmasının örgütlendirilmesi.

*Köy, mahalle ve tüm kentlerde kadın mücadele ve bilinçlenme seferberliğinin halk toplantılarıyla başlatılması.

*Siyasi kadın tutsaklara özgürlük kampanyasının, dünya kadın örgütleriyle ortak yürütülmesi.

*Ulusal birlik çalışmalarının başlatılması için gerekli çalışmaların başlatılması.

*Barış anelerinin yeni dönem örgütlenmesinin açığa çıkarılması.

*TJA ve bileşenlerinin bir örgütlenme seferberliği ile kadın örgütlenmesini sokak, mahalle, kentlerde geliştirmesi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR