TJA’nın 8 Mart takvimi belli oldu: Start Cizîr’den

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

8 Mart’a ilişkin eylem takvimini açıklayan TJA bu yıl startı Cizîr’den verecek. ‘Bi Berxwedana Jinê Wê Azadî Serkevê-Kadın Direnişi ile Özgürlük Kazanacak’ sloganı ile düzenlenecek eylemlerin gündeminde ise referandum ve tecrit var

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi – TJA) bileşenleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin hazırladığı programı yazılı bir açıklama ile yayınladı. 1 Mart’ta Şirnex’in (Şırnak) Cizîr (Cizre) ilçesinden startı verilecek eylemlerin bu yılki sloganı “Bi Berxwedana Jinê Wê Azadî Serkevê-Kadın Direnişi ile Özgürlük Kazanacak” olacak. Bu yıl 8 Mart’ta kadınların ana gündemlerinden biri de referandum olacak. Programa ilişkin yapılan açıklamada, “Anayasa değişikliği ile Kürt halkının, kadın mücadelesinin ve demokrasi güçlerinin yeni bir istibdat ve yeni bir milli cephe sistemi ile imha edilmesi amacı ile ortaya çıkmıştır” ifadeleri vurgulanarak, ‘oteriter devlette restorasyona’ gidildiği ifade edildi.

Faşizm kadın katliamı demek

Başkanlık sisteminin Türkiye’de iç bölünmelere yol açacağının vurgulandığı açıklamanın devamında, “Toplumun her alanında militarize edilmiş erkeklik ile işgal, talan ve gasp mümkündür. Bu anlamda faşizm kadın katliamı demektir. Kadın özgürlüğü ve kadın mücadelesi faşizmin durdurulmasının yegâne yolu olmaktadır” denildi.

Çözüme karşı savaş verildi

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit koşullarına da dikkat çekilen açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Öcalan’ın mimarı olduğu Demokratik Çözüm Müzakere Süreci’nin ortaya koyduğu umutlu, demokratik Türkiye tablosuna ve yaşa-yaşat felsefesinin halklar nezdinde yarattığı ikna ediciliğe karşı bir savaş verilmektedir. Bu temelde toplantı bileşenimiz Kürt sorununun demokratik çözümü temelinde Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü esas alan demokratik ulusun cumhuriyetini sağlama mücadelesinin hayati olduğu sonucuna varmıştır.”

‘Direniş kazanacak’

TJA açıklamasında eylemlerinin startını 1 Mart’ta Cizîr’de yapacağı ‘Kadın buluşması’ ile vereceğini ve 4 Mart’ta Êlih (Batman), 5 Mart’ta Amed, 8 Mart’ta Wan ve Dersim’de büyük kadın mitingleri gerçekleştireceğini belirtti. İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin ve Adana kentlerinde ise TJA ve kadın platformları ortak miting ve yürüyüşler gerçekleştirecek. Agirî (Ağrı), Mûş, Îdir (Iğdır), Riha (Urfa), Mêrdîn, Colemêrg (Hakkâri), Dîlok (Antep) ve Sêrt’te (Siirt) de büyük kadın şölenleri gerçekleştirilecek. TJA açıklamanın sonunda tüm kadınlara 8 Mart etkinliklerine katılım çağrısı yaparak, “2017 8 Mart’ı kadın mücadele tarihinde önemli bir yıl olacaktır. Bu onurlu mücadelede yer alan ve yer alacak olan herkesi selamlıyor ve ‘Kadın Direnişi İle Özgürlük Kazanacak’ diyoruz” dedi.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR