Türkiye imzaladığı sözleşmeleri uygulamadı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Milletvekili Aycan İmrez, kadına yönelik ayrımcılığa karşı, Meclis’e Araştırma Önergesi verdi. İmrez, imzalanan uluslararası sözleşmelere işlerlik kazandırılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şirnex Milletvekili Aycan İrmez, kadın katliamları başta olmak üzere, kadına yönelik her türlü cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılması, bu konuda mevcut hukuksal düzenlemelere ve imzalanan uluslararası sözleşmelere işlerlik kazandıracak gerekli mekanizmaların oluşturulması yönündeki hususların, tespit edilip tedbir alınması amacıyla Meclis Genel Kurulu’na Araştırma Önergesi verdi.

İktidarın politikaları temel etken

Siyasi iktidarın yanlış politikaları ve yargının cezasızlık politikasının, şiddetin artmasında temel etken olduğunu belirten İmrez, Türkiye’nin imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Kadınlara Yönelik Her Türlü Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi ve İstanbul Sözleşmeleri’ni uygulama ve dikkate alma hususunda başarısız olduğunu ifade etti. 2017 yılının ilk dokuz ayında, 211 kadının erkekler tarafından katledildiğini belirten İmrez, önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Kadın katliamına dönüşen kadın cinayetleri başta olmak üzere, kadına yönelik her türlü cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırıp, bu konuda mevcut hukuksal düzenlemelere ve imzalanan Uluslararası Sözleşmeler’e işlerlik kazandıracak, gerekli mekanizmaların oluşturulması yönündeki hususların tespit edilip tedbir alınması amacıyla, bir Meclis araştırması açılmasının, bir aciliyet teşkil ettiğini belirtmekte fayda görüyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR