Üç kadın, üç direniş, üç hikaye

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Maruz kaldıkları hukuksuzluğa karşı direniş başlatan 3 kadın, İstanbul’un farklı noktalarında seslerini yükseltmeye çalışıyor. Betül Celep,Nazife Onay, ve Eda Kaya, gasp edilen haklarını geri alana kadar direnişi sürdürmekte kararlı olduklarını söylüyor

Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte art arda çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile birçok kişi meslekten ihraç edildi. Özellikle kadınları kamusal alandan uzaklaştırmanın ve ekonomik olarak kadınları tehdit etmenin bir aracı olan KHK’lere karşı kadınlar ise direnişe geçti. KHK ile işten çıkarılan Betül Celep ve Nazife Onay, İstanbul’da direniş nöbeti başlatarak maruz kaldıkları hak gaspına karşı günlerdir sesini yükseltiyor. Eda Kaya ise kardeşi Seda Kaya’nın maruz kaldığı işkenceye karşı 31 Ocak’tan beri Şişli Cevahir AVM önünde eylem yapıyor. Gazete Şûjin’a konuşan kadınlar direnişlerini sürdüreceğini söylüyor.

Politik kadından korkuyorlar

KHK ile ihraç edilen kamu emekçisi Nazife Onay, Cevahir AVM önünde haftalardır işine geri dönebilmek için eylem yapıyor. Defalarca darp edilerek gözaltına alınan Onay, kadın direnişinin önemine dikkat çekiyor: “Sistemin bize yaşattığı zorluklar karşısında yaşamak için kadın her alanda direniyor. Devrimci mücadele ile birlikte, özellikle yurtsever hareketin kadını sokağa çıkarma politikaları ile kadınların öz güveni arttı. Bununla birlikte kadın daha çok politikleşti. Bu politikleşme elbette iktidarı korkutmaya başladı. ‘Kadın olmadan devrim olmaz, devrim olmadan da kadın kurtulmaz’ sözü gerçekten bizim için yol göstericidir.”

Tarihi direnenler yazar

KHK ile ihraç edilen Betül Celep ise hafta içi her gün saat 12:00 ile 18:00 arasında Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda direniş nöbeti tutuyor. Eda Kaya ve Nazife Onay’ın kendisine güç kattığını söyleyen Celep şu sözleri ifade ediyor: “Biz direnenlerin tarihi yazdığına inananlardanız. O direniş alanları her iktidar şiddetiyle karşı karşıya kaldığında aslında güçleniyor. Böyle bir dönemde ben kadınların daha ciddi sorumluluklar üstlenip daha fazla direnişe imza atacaklarını düşünüyorum. Bu direnişlerin çoğalacağını ve öznelerinin kadınlar olacağını düşünüyorum.”

14 kez gözaltına alındı

31 Ocak tarihinden itibaren kardeşinin gözaltında maruz kaldığı işkenceye karşı ve tüm siyasi tutusaklar için nöbet başlatan Eda kaya da, 14 kez darp edilerek gözaltına alınmış. Kaya’ya bir de ‘çevreye zarar verdiği’ gerekçesi ile 109 TL para cezası verilmiş. Kaya, direnişinin sebebini ve maruz kaldığı muameleyi şu sözlerle anlatıyor: “Kardeşim Seda Kaya ve tüm devrimci tutsaklar için adalet talebiyle başlattığım direnişin 7’nci haftasındayım. Oturma eylemine başladığım ilk 5 haftada 14 defa gözaltına alındım. Tek başıma başlattığım bu alanı direnişimle kazandım. Her gözaltımda psikolojik ve fiziksel işkenceye maruz bırakıldım. Direniş alanından kaçırırcasına yaka paça gözaltına alınıyorum. Üstelik beni gözaltına almak için gelenlerin kim olduğunu dahi bilmiyorum. Polis kimliklerini göstermeyip, açıklama yapmadan işkence ile gözaltına alınıyorum.” İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR