‘Ülkemiz Kürtlere adalet borçlu’

Post date:

Author:

Category:

Paris’te cumartesi günü yapılan büyük mitinde konuşma yapan Fransız siyasetçiler “Fransa’nın Kürtlere adalet borcu olduğunu” söyledi.

Fransız Komünist Partisi Senatörü Laurence Cohen, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i anarak başladığı konuşmasında, 3 kadının katledilmesinin altında yatanın, Kürt özgürlük mücadelesine darbe vurmak olduğunun altını çizdi. Cohen, üzgün olduğu kadar öfkeli olduğunu da belirterek, “Öfkem Türk devletine, Erdoğan ve Fransa devletinedir. Ekonomik çıkarlar gereği Türkiye’ye karşı sesini çıkarmayan Fransa hükümeti de bir o kadar güçlüdür bu katliamda” diye konuştu. Charlie Hebdo Katliamı’nı hatırlatan Cohen, “Kürtler, bugün dünyanın başına bela olmuş ve Fransa’nın da düşmanı olan DAİŞ’e karşı savaşıyor. Bu mücadeleye destek olmak hepimizin görevidir” diye ekledi.

Fransa üzerine düşeni yapmadı

Fransa Sol Partisi’nden Eric Coqurelle ise üç Kürt kadının düşüncesi ve hayata bakış açılarının katledilmek istendiğini belirterek, “Katliamın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen Fransa iktidarı üzerine düşeni yapmadı. Herkes çok iyi biliyor ki, bu katliamın sorumlusu Türk devletidir” dedi. Fransa hükümetine seslenen Coqurelle, sözlerini şöyle sürdürdü: “Neden bu dava görülmüyor. Hükümet bu katliama sessiz kalarak, Türk devletinin Kürtlere yönelik katliamlarını onaylıyor. Fransa’nın Kürtlere karşı adalet borcu var.”

Coqurelle, PKK’nin terör listesinden çıkartılması gerektiğini söyleyerek, sözlerini noktaladı.

DKY’den mesaj

Öte yandan mitingde Dünya Kadın Yürüyüşü adına verilen mesajda ise Kürt kadınlarının katledilmesi kınanarak, Fransa devletinin bu davayı çözmesi çağrısında bulunuldu. SKB de verdiği mesajda, dava aydınlatılana kadar Kürt kadınlarıyla birlikte mücadele vereceklerini duyurdu.

9eylem‘Katliamı aydınlat’

3 Kürt kadın siyasetçi için yaşamını yitirişlerinin yıldönümünde Avrupa’nın birçok kentinde de protesto gösterileri düzenlendi. Finlandiya, Oslo, Stockholm, Göteborg, Helsingborg, Viyana ve Kopenhag’da düzenlenen eylemlerde bu siyasi cinayetin aydınlatılması talep edilirken, Fransa hükümetinin susukunluğuna da tepki gösterildi. Eylemlerde sık sık “Fransa bu katliamı aydınlat” sloganları atıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR