‘Uzlaştırma’ daha çok şiddet demek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Boşanmalara karşı ‘arabuluculuk’ sisteminin sinyallerini veren Bakan Gül, ‘Bunlar kamu görevlisi olacak’ dedi.Böylece nikah yetkisinin ardından ‘arabulucuların’ da imam olmasının yolu açıldı. Av. Özkan, hükümete birçok kadının ‘uzlaştırılmak’ istenirken katledildiğini hatırlattı

Kadın hakları konusunda çıkardığı yeni yasalar ve uygulamalar ile imzaladığı uluslarası sözleşmelere aykırı davranan hükümet, müftülüklere nikah yetkisi veren yasanın Meclis’ten geçmesinin ardından, şimdi de boşanmaları engellemek adına ‘arabulucuk’ düzenlemesi için çalışıyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklama ile boşanmak isteyen kişilerin mahkemeden önce ‘arabulucuya’ gitmesi için çalışma yaptıklarını söylemişti. Ancak bu ‘arabulucuların’ kimler olacağı muallak.

Arabulucular da imam mı?

Adalet Bakanı Abdlhamit Gül, dün Ankara Hâkimevi’nde yaptığı bir açıklamada, gazetecilerin ‘Aile arabuluculuğuyla’ ilgili bir sorusu üzerine, bu arabulucuların ‘kamu görevlisi olacağını’ söyledi. Gül’ün açıklamasının ardından kamu görevlisi imamların nikah kıyma yetkisinden sonra, bu görevi de üstleneceği kaygıları arttırdı. Gül, şöyle konuştu: “Şu anda tam adı konmuş bir şey yok. Burada da temel felsefemiz, uyuşmazlıkların mahkeme kapılarında değil de mümkünse taraflarla bir kez daha iş ciddiye geldiğinde, köprüden önceki son çıkış anlamında, bir kez daha müzakere edilmesine imkân sağlama anlamında bir düşünce var. Bu aile müessesesini ayakta tutmaya yönelik çalışmamız.”

Kadınlar uzlaştırılırken öldürüldü

Konuya ilişkin JinNews’ten Zülal Koçer’e konuşan feminist avukat Özlem Özkan, ‘Aileyi koruma adı altında her türden şiddet ve istismarın devam etmesi yönünde bir girişim olduğunu’ belirtti. Şiddeti Önleme Merkezleri’nde ya da devlete ait sığınma evlerinde bir çok kadının eşleri ile barıştırılmaya çalışıldığını hatırlatan Özkan, “Pek çok kadın da uzlaştırılmaya çalışılırken, öldürüldü” dedi. Uzlaştırma ya da arabuluculuğun aile hukukunda çok riskli bir alan olduğunun altını çizen Özkan, “Şiddet gören kadın arabulucuya mı gidecek?” diye sordu.

İmamlar danışman olarak alındı

Bir diğer önemli hususun da arabulucuların kimler olacağı meselesi olduğunu söyleyen Özkan, “Daha önceki açıklamalarda, Aile Bakanlığı danışmanları yapacak denmişti arabuluculuğu, peki bu danışmanlar kimlerden oluşuyor, psikolog mu, hukukçu mu, hayır. En son pek çok imam danışman olarak bakanlık bünyesine alındı. Burada da görüyoruz ki, kadınlar yine bir kıskacın içine alınıyor. Zaten ‘önce bir kadınları zapt edelim’ gibi bir niyet içerisindeler” şeklinde konuştu.

Ev içi şiddete mahkûm ediyorlar

Öte yandan her ay kadın örgütlerinin açıkladığı ve savaş bilançolarını andıran kadın cinayetlerine ilişkin rakam ve veriler, kadınların yarısından fazlasının boşanmak istediği için katledildiğini ortaya koyuyor. ‘Arabuluculuk’ sisteminin kadın cinayetlerini arttıracağını ve kadını ev içi şiddete mahkum edeceğini vurgulayan kadın örgütleri, hükümete ‘Boşanmayı değil kadın cinayetlerini engelle’ çağrısı yapıyor.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR