Vanlı kadınlardan Hezer ve Sarıyıldız’ın vekilliklerinin düşürülmesine tepki

0
143

 TJA Van bileşenleri, HDP milletvekilleri Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız’ın vekilliklerinin düşürülmesini protesto etti.

Tevgera Jinên Azad (TJA) Van bileşenleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız’ın milletvekilliklerinin düşürülmesini protesto etti. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van il binasının bahçesinde bir araya gelen TJA’lı kadınlar adına açıklama yapan DBP Kadın Meclisi Üyesi Hatice Akdağ, Hezer ve Sarıyıldız’ın vekilliklerinin düşürülmesinin Meclis’in tarihine kara leke olarak geçeceğini söyledi. HDP’nin 7 Haziran 2015 tarihinde, otokrasiye, faşizme ve erkek egemen zihniyete karşı kazandığı zaferi hazmedemeyenlerin o günden bugüne her türlü baskı ve şiddet aygıtını devreye koyduğunu dile getiren Akdağ, Hezer ve Sarıyıldız’ın milletvekilliklerinin hukuka aykırı düşürüldüğünü belirtti.

‘AKP’NİN KADIN DÜŞMANLIĞI BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI’

“Tamamen önceden hesaplanmış, hesaplı kitaplı bir oyun ile Sayın Hezer’in milletvekilliğinin düşürülmesi kadın düşmanı AKP iktidarının gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkarmıştır” diyen Akdağ, her şeye rağmen ülkede siyaset yapacaklarını vurguladı. Demokratik siyaseti sürdüreceklerini dile getiren Akdağ, şöyle devam etti: “Biz bu ülkede hayatımız boyunca bugüne kadar savunduğumuz gibi demokratik siyaseti sürdürmeye devam edeceğiz. Sayın Hezer ve Sarıyıldız halkımızın vekilidir ve bu sizin kararınızla değişmez. Halkımızın nezdinde Sayın Hezer’in vekilliği asla düşürülemez. İster cezaevine koyun, ister yargılayın, ister tüm milletvekillerini düşürün. Bunlar sadece sizin tarihinize kirli bir madalya olarak geçecektir. Bizim tarihimizde ise her zaman demokrasi mücadelesi olarak anılacaktır. Biz bununla her zaman gurur duyacağız. Sizler tarihe bir utanç abidesi olarak geçeceksiniz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here