Yardım istedi Kürtçe konuştu diye yardım edilmedi

Evli olduğu erkekten gördüğü şiddet nedeniyle karakola giderek, sığınma evinde kalmak isteyen İranlı D.M.’nin talebi, ‘raporların eksik’ denilerek kabul edilmedi. Bir haftadır şiddet gördüğü evde zorla tutulan D.M., polisi arayıp yardım istemesine rağmen, Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle telefon yüzüne kapatıldı

İran’dan 3 yıl önce Wan’a göç etmek zorunda kalan mülteci bir kadın D.M., psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğü eşi A.M.’den boşanmak için 24 Haziran’da Van Barosu’na başvurarak yardım talebinden bulundu. Talebi kabul edilerek boşanma avukatı tayin edilen D.M., aynı gün şiddete maruz kalmamak için 3 yaşındaki çocuğunu da yanına alarak 2 Nisan Polis Karakolu’na giderek sığınma evi talebinde bulundu.

Talebi kabul edilmedi

Saat 22.00’ye kadar karakolda bekletilen D.M., “raporların eksik” denilerek, sığınma evine gönderilmedi. Gece yarısı karakoldan çıkan D.M., çocuğuyla geceyi geçirmek için bir arkadaşının evine gitti. Durumu öğrenen A.M., gece yarısı D.M.’nin kaldığı eve gelerek, kadına saldırdı ve dakikalarca şiddet uyguladı.

Hala aynı tehdit altında yaşıyor

Maruz kaldığı şiddet nedeniyle yüzünde yaralar oluşan D.M., şiddet gördüğü eve zorla götürüldü. Bir haftadır A.M.’nin şiddet ve hakaretine maruz kalan D.M., dün gece bir arkadaşını arayarak durumu anlattı. Ardından 155’i arayan D.M., yardım istedi. Kürtçe dışında dil bilmeyen ve uğradığı şiddet karşısında ikinci defa polisten yardım talep eden D.M.’nin telefonu, “Konuştuğun dil anlaşılmıyor” denilerek yüzüne kapatıldı. “Eksik” denilen raporun dahi ne olduğu belirtilmeden şiddet gördüğü eve gönderilen M.D., hala A.M.’nin boşanma davasından vazgeçmesi için kendisine uyguladığı tehdit ve şiddet altında yaşamayı sürdürüyor.

“Eksik rapor” gerekçesiyle D.M.’yi şiddet gördüğü yere geri gönderen polisin, söz konusu durumu Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ne (ŞÖNİM) bildirmesi ve ŞÖNİM’in de kimlik veya kimlik yerine sayılacak geçici bir belgeye dahi gerek duymadan, şiddete uğrayan kadını sığınma evine alması gerekiyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sığınmaaevi Yönetmenliği’nde ilgili maddeler şöyle sıralanıyor:

– Konukevi’ne kabulünü isteyen kadınlar il müdürlüğüne, ŞÖNİM’e, benzeri görevleri yapan kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili yönlendirici birimlerine veya kolluğa başvurabilirler.

– Şiddetten haberdar olan üçüncü kişilerin bildirimleri ihbar kabul edilir.

– Konukevine kabulde kadınlardan herhangi bir belge istenmez. Konukevi yönetimi, resmi kimlik belgesi olmayan kadınların kimlik belgesi edinme işlemlerine destek olur.

– Mülki amir, aile mahkemesi hakimi veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde kolluk amirinin kararı üzerine ŞÖNİM tarafından ilk kabul birimine veya konukevine kadın kabul edilir.

– ŞÖNİM’e yapılan başvurularda, kadının yazılı talebi alınır ve yapılacak değerlendirme sonucunda barınma ihtiyacının olduğu tespit edilenler ilk kabul birimine yönlendirilir. Ancak ŞÖNİM tarafından, konukevine kabulü uygun görülen kadın ve beraberindeki çocuklar, durumun gerektirdiği hallerde kabul için aranan bilgi ve belgeler sonradan tamamlanmak üzere doğrudan konukevine gönderilebilir.

– Kadınların ilk kabul birimine geçici kabulünün yapılabilmesi için gereken bilgi ve belgeler şunlardır:

a) Başvuru dilekçesi.

b) Ön görüşme formu.

c) Kadının konukevi kurallarına uyacağına dair taahhütname.

ç) Kimlik bilgisi beyanı.

EN SON EKLENENLER