Yargı, kadın cinayetlerini engellemiyor ön açıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet olaylarında dünyada 13’üncü sırada yer alan Türkiye’de, fail erkeklere “iyi hal” ve “haksız tahrik” indirimleri uygulanarak cezasızlığın önü açılıyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) verilerine göre, 2017 yılının ilk 5 ayında Türkiye’de, “Kadın cinayeti, cinsel şiddet, çocuk istismarı, basit yaralama, cinsel istismar, tehdit, hürriyetten yoksun kılma, darp, cinsel saldırı, ölüme sebebiyet verme, intihara yönlendirme, şiddet ve halkı kin ve nefrete sürükleme, fiziksel saldırı” olmak üzere, 108 dava takibi yapıldı. Yine verilere göre; ocak, şubat ve mart aylarında görülen davalardan 18’i karara bağlanırken, bu davaların 5’inde fail erkeğe, “iyi hal” ve “haksız tahrik” indirimi yapıldı.

Kadına yönelik suçlarda indirim uygulamasını, “Cinayetlerin önünü açan uygulamalar” olarak tanımlayan kadınlar, kadınları güvence altına alan kararlara imza atılması gerektiğini söyledi.

6284 uygulanmıyor

Türkiye’de ilan edilen OHAL süreci ile birlikte, kadına yönelik suçlarda artış olduğunu ve suçların işleniş tarzının da “vahşet tablosu” haline geldiğini belirten KCDP İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural, yargının kadına yönelik şiddette cezasızlığın önünü kapatacak adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Kural, kadınların mücadelesiyle kazanılan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu’nun yetersiz ve hemen hemen uygulanmayan bir vaziyette olduğunu belirtti.

Yargı, ‘aklama’ çabasında

Yaşam hakkını savunan Nevin Yıldırım’ın davasında, Yıldırım’a en ağır cezanın verildiğini hatırlatan Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Sözcüsü Beritan Altun da, söz konusu sanığın erkek olması ve kadına yönelik bir suç işlenmesi durumunda, “aklama çabası” içine girildiğini söyledi. Altun, “Katillere ceza vermemek için adeta can atıyorlar. Buna karşı tüm kadınların birlikte mücadele etmesi gerekiyor” dedi.

Kadına yönelik suçlardaki artışın sebebini, yargılamalardaki cezasızlık ve hükümetin siyasi politikaları ile açıklayan Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Elif Bakır ise, “Devlet eliyle yargı ve hukukun yerle bir edildiği bir süreç yaşanıyor. Kadın cinayetlerine yönelik bir çözüm arayacağına, daha çok cinayetlerin önünü açıyor” yorumunu yaptı.

İZMİR/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR