Yargıtay erkeği haklı çıkaran kararı bozdu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadınlara dönük şiddet ve cinayetleri cezasızlık politikasıyla izleyen yargı, Konya’da dikkat çeken bir karara imza attı. Ereğli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen bir boşanma davasında Mahkeme, kadının çalışmamasını kusur kabul ederken, kararı temyiz eden Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kadının çalışmamasının kusur olmayacağına hükmetti.

Kadını ‘kusurlu’ buldu

Ereğli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen bir boşanma davasında erkeğin ifadesini alan Mahkeme, evlenmeden önce çalışan kadının, evlendikten sonra çalışmamasını kusur saydı. Yine kadının erkeğin tayininin çıktığı ile gideceğini söyleyip gitmemesi de, Mahkeme tarafından kusurlu bulundu. Tarafları eşit kusurlu ilan eden Mahkeme, kadının tazminat talebini reddederek, boşanmalarına karar verdi. Karar, davacı ve karşı davalı kadın tarafından temyiz edildi.

Yargıtay kararı bozdu

Mahkemenin tarafları eşit kusurlu kabul ederek boşanmalarına karar verildiğine dikkat çeken Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kadının çalışmamasının kusur sayılamayacağına hükmetti. Kararda şunlar ifade edildi: “Kadına yüklenen ‘sözlü iken çalıştığı sonrasında ise, çalışmadığı’ ve ‘erkeğin en son tayin olduğu yere Temmuz ayında geleceğini söylediği halde gelmemesi’ eylemlerine ilişkin dosya kapsamında dinlenen tanıkların görgüye dayalı beyanları olmadığından, usulüne uygun şekilde ispatlanamayan bu eylemler kadına kusur olarak yüklenemez.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR