Yaşadıklarımın sorumlusu babam

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ankara’da yaşayan Leyla ve annesinin yaşamı, babasının DAİŞ’e katılması ile bir anda değişti. Babası tarafından Halep’e götürülen ve DAİŞ üyesi ile zorla evlendirilen 15 yaşındaki Leyla, ‘Bu karanlık günler savaşçıların bizi kurtarması ile bitti’ diyor
Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka’ya yönelik düzenlediği operasyonda, sona doğru gelinirken, özel birimlerle de siviller çetelerden kurtarılıyor. Kurulan özel birimlere ise, ‘hilafetin başkentine’ bayrağını diken YPJ’li kadın savaşçılar öncülük ediyor. Rakka’da, uzun yıllar DAİŞ’in işgali altında yaşayan kadınların maruz kaldığı zulüm ve işkence de sivillerin kurtarılması ile gün yüzüne çıkıyor. DAİŞ’ten kurtarılan 15 yaşındaki Leyla E.’nin hikayesi ise, biraz farklı.

DAİŞ’e katıldığını bilmiyorduk

Leyla’nın Ankaralı olan babası, 5 yıl önce Türkiye’den DAİŞ’e katılır ve annesi ile birlikte Leyla’yı da zorla kendisi ile götürür. Daha 10 yaşındayken, babası tarafından başka bir DAİŞ üyesinin evine bırakılan Leyla, önce Halep’e, ardından da Rakka’ya götürülür.

QSD güçlerinin düzenlediği operasyon kapsamında kurtarılan Leyla, Amerikalı olan annesinin öğretmen, DAİŞ’e katılan babasının ise doktor olduğunu söylüyor. Babasının DAİŞ’e katıldığını sonradan öğrendiklerini anlatan Leyla, annesinin tüm karşı çıkmalarının ise, şiddetle karşılık bulduğunu ifade ediyor: “Ailemin neden Halep’e geldiğini bilmiyordum. Kaldı ki daha 10 yaşındaydım, nerden bilebilirdim ki. Annem, babamın DAİŞ’e katıldığını öğrenince tepki gösterdi, fakat babamın annemi dövmesinden dolayı, o da bu durumu kabul etmek zorunda kaldı. Rakka’ya geldikten sonra, hepimizi birbirimizden kopardılar. Ne babamın ne de annemin nereye gittiğini öğrenemedim.”

4 yıl bir evde hapis

4 yıl boyunca bir evde hapis tutulduğunu ve yalnızca birkaç defa dışarı çıkma fırsatı yakaladığını anlatan Leyla, kaçma fikrinden nasıl vazgeçtiğini ise, şu sözlerle anlatıyor: “Bir gün dışarıya çıktım. O gün olaylı bir gün oldu. Bir adam kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle, DAİŞ suikastçıları tarafından sokak ortasında vuruldu. Onu görünce kaçma fikrinden vazgeçtim.”

Bu senin kaderin dediler

DAİŞ üyelerinden babasının öldüğünü öğrenen Leyla, babasının ölümünün ardından, 17 yaşındaki bir DAİŞ üyesi ile evlendiliyor. Leyla, evlendirilmesi ile ilgili ise, şu sözleri ifade ediyor: “Bunu istemediğimi belirttim fakat beni dinlemediler. Orada bulunanlar bunun benim kaderim olduğunu söylüyorlardı. Zaten karşı çıkacak gücüm de yoktu.”

Bu karanlık QSD ile bitti

Yaşadıklarından babasını sorumlu tutan ve babası yüzünden evlendirildiği kişi ile bir yıl yaşamak zorunda kaldığını söyleyen Leyla, QSD güçleri tarafından kurtarılmasının ardından ise, “Bu karanlık günler savaşçıların bizi kurtarması ile bitti. Artık özgür bir yaşam kurmak istiyorum” diyor.

Murada Kenda-Renas Ramo/Anha

70

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR