‘Yaşamak İstiyoruz İnsiyatifi’ startı verdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

7 Ekim’de kuruluşunu ilan eden ‘Yaşamak İstiyoruz İnsiyatifi’, 25 Kasım’a kadar düzenleyeceği etkinliklerin startını verdi. İnsiyatif üyesi Bahçeci, ‘Amacımız, kadın hareketini büyütmek ve kadına yönelik saldırıları geri püskürtmek’ dedi

Her ayın 11’inde düzenledikleri ‘Yaşamak İstiyoruz’ eylemleri ile kadın cinayetlerine dikkat çeken Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) üyesi kadınlar, 7 Ekim’de yayınladıkları deklarasyon ile insiyatiflerinin kuruluşunu ilan etmişti. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslarası Günü’ne kadar bir dizi eylem ve etkinlik düzenlemeyi planlayan insiyatif ile ilgili Mezopotamya Ajansı’ndan Necla Demir’e konuşan Ezgi Bahçeci, kuruluş amaclarını anlattı.

KHK’lere karşı imza kampanyası

Çeşitli panel, söyleşi ve eylemler planlayan İnisiyatif, aynı zamanda “OHAL kaldırılsın, KHK’ler iptal edilsin, kadına yönelik taciz tecavüz anayasal suç kapsamına alınsın, özsavunma hakkını kullanan kadınlar serbest bırakılsın ve cinsiyetçi eğitim müfredatı geri çekilsin” talepleri ile bir imza kampanyası başlattı. 25 Kasım’a kadar toplanacak olan imzaları Meclis’e sunacak olan İnsiyatif, kadın aleyhine çıkarılmak istenen yasalara karşı da mücadele edecek.

Yaşıyoruz ama nasıl?

Kadına yönelik şiddet ve artan kadın cinayetleri karşısında bugün kadınların ‘yaşamak istiyoruz taleplerinin en temel talep haline geldiğini’ belirten İnsiyatif Üyesi Ezgi Bahçeci, kuruluş amaçlarını şu sözlerle özetledi: “Sadece hayatta kalmak değil, hayatta kalabilen kadınlar olarak da toplumun hiçbir alanında yer bulamıyoruz. Yaşıyoruz ama nasıl yaşıyoruz? 3 çocuk doğurup evde kalmamız isteniyor, toplumun tüm alanlarından el çekmemiz isteniyor. Dolayısıyla böyle bir hayatı da, bu şekilde yaşamayı da kabul etmiyoruz. Bu toplumun her alanında kadınlar olarak varız, hayatı üretiyoruz var ediyoruz. İnisiyatifimizin adı da var oluş sebebi de buradan olgunlaştı ve çıktı. Biz kadınlar hem fiziki olarak hayatta kalmak hem de hayattayken de hayatın tüm alanlarında insanca ve kadınca yaşamak istiyoruz.”

Tüm kadınlara çağrı

Yayınladıkları deklarasyon ile çalışmalarının startını verdiklerini söyleyen Bahçeci sözlerini şöyle noktaladı: “Biz kadınların bir araya gelmekten, güçlü bir mücadele yürütmekten ve bunu sürekli ve dinamik olarak sürdürmekten başka çaresi yok. Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi olarak amacımız, muradımız kadın hareketini büyütmek ve kadına yönelik saldırıları geri püskürtmeye çalışmaktır. Tüm kadınları hangi biçimde olursa olsun bir arada olmaya ve AKP’nin inşa etmeye çalıştığı bu toplumsal alana ve yasalarına karşı çıkmaya çağırıyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR