‘Yetkinin ‘erkek’te birleştiği bir düzen istemiyoruz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yeni Anayasa görüşmeleri, Meclis’te tartışmalı bir şekilde devam ederken kadınlar da, getirilmek istenen ‘yeni rejim’e karşı çıkıyor. Ankaralı kadınlar, ‘erkek’ üzerinden kurulacak yeni bir sistemi kabul etmeyeceklerini söylüyor.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kadın Sekreteri Meryem Çağ, hazırlanan yeni Anayasa teklifine neden hayır diyeceklerini şu sözlerle açıklıyor: “Hazırlanan paket tamamen itaate yönelik ve ‘tek adam diktatörlüğü’ dediğimiz bir kişinin hegemonyasının ülkeyi esir almasıdır. Demokrasinin işletilmediği böyle bir süreçte bu paketin hazırlanması kendi başına ayrı bir hukuksuzluktur. Başkanlık sistemiyle kadının mevcut sistemde tamamen yok sayıldığı; tüm söz, yetki, karar ve denetimin erkekte birleştiği ve bunun bir erkek üzerinden yayıldığı bir sistem oluşturulmak isteniyor. Bu anlamda ‘hayır’ diyoruz. Bu sistem; demokrasiye kadın haklarına, özgürlüğe ve eşitliğe aykırı.”

‘Bu Türkiye’nin çöküşüdür’

Hayata dönüş operasyonunda cezaevinde bir kolunu kaybeden ve KHK ile görevine son verilen Veli Saçılık’ın annesi Kezban Saçılık da şu sözleri ifade ediyor: “Tek kişi bütün yargıyı alacak, her şeyi kendi yönetecek. Bu Türkiye’nin çöküşü demektir. Ben bu sisteme karşıyım. Bu anayasa kendilerini kurtarma ve aklama yasasıdır. Başkanlık sistemiyle Türkiye uçuruma sürüklenmek isteniyor.”

Ankara’da yaşayan Gizem Erkan ise tepkisini şu sözlerle dile getiriyor: “Gerici iktidarın son süreçte arttırdığı faşizan tavırların bizlere yansıması daha fazla baskı daha fazla zulüm ve daha fazla tecavüzdür. Son meclis görüşmelerindeki hukuksuzluklar ile faşist diktatörlüğe doğru hızla yol alınıyor, ancak bu süreçte tek başına başkanlığa ‘hayır’ demenin ötesinde kendi öz taleplerimizi dillendirmek oldukça elzemdir.”

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR