Yola platform çatısında devam

Post date:

Author:

Category:

Basına yönelik artan baskılara karşı Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu çatısı altında bir araya geldiklerini deklare eden kadın gazeteciler, örgütlenerek ‘yola devam’ diyor

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Amed’de kuruluşu ilan edilen Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ile bir araya gelen kadın gazeteciler, basına yönelik artan baskılara karşı kadın gazeteciler olarak kurdukları platform ile mücadele edeceklerini söyledi.

OHAL ile artan baskıları ve tutuklu gazetecileri hatırlatan 1 Habervar’dan Gülistan Kobran, özellikle muhalif kadın gazetecilerin çalışmalarının daha da zorlaştığına dikkat çekti. Kobran, kurulan platform ile kadın gazetecilerin mücadelesini yükseltmek aynı zamanda da kadın haklarını korumak ve savunmayı amaçladıklarını söyledi. Kobran, “Nerede baskı, zulüm ve savaş varsa halk için, gerçekleri sunmak için biz orada olacağız” diye konuştu.

Emeğimiz görünür değil

Kadın emeğinin erkeğin gölgesinde kaldığına ve bu anlamda kadın gazetecilerin harcadığı emeğin görünür olmadığına dikkat çeken Perihan Kaya ise, Kürt kadın gazeteciler olarak bu nedenle platform çatısında bir araya geldiklerini söyledi. Kürt gazetecilere yönelik baskının bir göstergesi olarak Nûjiyan Erhan’ın Şengal’de gazetecilik yaparken katledildiğini ve yine Türkiye ve Kuzey Kürdistan kentlerinde tutuklanan gazetecileri hatırlatan Kaya, “Bu zorluklara rağmen yine de gazeteciler halkın sesi olmak için, gerçekleri duyurmak için mücadelelerini bırakmadı” dedi.

Baskı ve zora rağmen devam

Artı Haber’den Fatime Tekin de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan kurumlar sonrasında basın mensuplarının işsiz kaldığına dikkat çekerek, bölgede gazetecilik yapmanın zorluklarına değindi. Özellikle kadın gazetecilerin sahada yer almasının daha zor olduğunu belirten Tekin, tüm baskı ve zor koşullara rağmen gazeteciliğe devam edeceklerini söyledi.

AMED/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR