Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu: Kadın mücadelesi yargılanamaz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu, Diyarbakır’da yürütülen operasyonda kadın siyasetçilerin gözaltına alınmasına tepki göstererek, “Kadın mücadelesi yargılanamaz!” dedi.

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu, Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Tevgêra Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Sivil Toplum Örgütü (STÖ) yöneticilerine yönelik yürütülen soruşturma ve gözaltılara tepki gösterdi. Platform tarafından “Kadın mücadelesi yargılanamaz!” başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, “7 Haziran’dan bu yana hükümet eliyle toplumsal muhalefetin elimine edilmesi çabaları, son derece ciddi hak gaspları olarak özetlenebilecek çağdışı uygulamalar ve kadına yönelik her türlü şiddetin hız kesmeden devam etmesi, her gün yeni bir boyut kazanmaktadır” denildi.

‘KATLEDİLEN KADINLAR İÇİN MÜCADELE YÜRÜTÜYORLAR’

İktidar tarafından yaşanan gelişmelerin tersyüz edilmesine yönelik gazeteci, siyasetçi, seçilmiş milletvekilleri, belediye başkanları ve kadın aktivistlere yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarını sürdürdüğü kaydedilen açıklamada, Diyarbakır’da düzenlenen operasyonlarda Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu kurucularından Ayşe Gökkan’ın da bulunduğu belirtildi.

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu’nun İŞİD ve benzeri örgütler tarafından kaçırılan, katledilen, alıkonulan ve satılan kadınlar için mücadele ettiği vurgulanan açıklamada, “Platformun iki yıllık kuruluşu boyunca gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ve yürüttüğümüz mücadelede Ayşe Gökkan’ın emeği ve çabası büyüktür” ifadesine yer verildi.

‘KADIN KIRIMININ TAKİPÇİLERİDİR’

Operasyonların kadın mücadelesi yürütülenlere karşı gerçekleştirildiğine işaret edilen açıklamanın devamında, şöyle denildi: “Erkek egemen devlet aklı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nden, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası’na kadar, her türlü meşru ve haklı çalışmalar iddianamelere konu edilmiştir, halen de edilebilmektedir! Arkadaşımızın platform bünyesindeki tüm çalışmaları, Êzidî, Süryani, Ermeni, Şii ve Türkmen kadınlara yönelik insanlığa işlenen suçlar olarak kabul edilen kadın kırımının takipçisi olduğu çalışmalardır. Yine, TJA aktivisti Sara Aktaş senelerdir kadın çalışmalarında yoğun emeği olan ve DBP PM üyesi Şah Can Tünen de gayretli siyasal çalışmaları olan kadınlardır.”

Sara Aktaş ve Şah Can Tünen’in ciddi sağlık sorunları olduğu, Tünen’in kanser tedavisinin devam etmesinden kaygı ve endişe duyduklarının vurgulandığı açıklamada, Ayşe Gökkan, Yüksel Baran, Sara Aktaş, Şehcan Tüner ve gözaltına bulunan tüm isimlerin serbest bırakılması istendi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR